Esita küsimus elik@nlib.ee

Viis päeva Briti rahvahääletuseni: IMF hoiatab Brexiti nakkusliku mõju eest

18.06.2016

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) hoiatas vähem kui nädal aega enne Suurbritannia Euroopa Liidu liikmesuse referendumit ühendusest lahkulöömise (Brexit) negatiivse mõju eest Briti majandusele.
IMF hoiatas, et Brexit kahjustab Suurbritannia majandust ning selle “nakkuslik mõju” võib tabada turge üle maailma.

Halvimal juhul läheb Ühendkuningriigi majandus järgmisel aastal langusse ning majanduse kogutoodang jääb 5,6 protsenti madalamaks EL-i jäämise korral 2019. aastaks prognoositust. Tööpuudus tõuseb üle kuue protsendi, ütles IMF reedel. Helgema stsenaariumi korral on kaotus majandusele 1,4 protsenti.

Valuutafondi sõnul võib Suurbritannia EL-ist lahkumine tuua kaasa pika ebakindluse perioodi, mis avaldab mõju “usaldusele, investeeringutele ja suurendab finantsturgude volatiilsust”. Brexiti “nakkuslik mõju võib avalduda ka piirkondlikel ja ülemaailmsetel turgudel, kuid eeskätt annab see tunda siseriiklikult”.

Putin: Cameron šantažeerib Euroopat

Vene president Vladimir Putin vihjas reedel Peterburi majandusfoorumil, et Briti peaminister David Cameron korraldas referendumi Euroopa šantažeerimiseks ja hirmutamiseks.

“Miks ta selle referendumi korraldas? Et Euroopat šantažeerida? Või teda hirmutada? Mis on selle eesmärk, kui ta ise on (Suurbritannia EL-ist lahkumise) vastu?” küsis Putin retooriliselt.

“Mõned eksperdid ütlevad, et Brexit kahjustab Euroopat. Aga teised ütlevad, et EL muutub stabiilsemaks,” lisas Vene president majandusfoorumi pressikonverentsil ja tõi näiteks kalurid, kel on EL-i piirangute tõttu väga raske.

Ajalehed valivad pooli

Viimase kuue arvamusküsitluse keskmine tulemus annab EL-i jääjate leeri toetuseks 52 ja lahkujatele 48 protsenti häältest. Ajaleht Times asus laupäeval jääjate leeri poolele. Juba varem on lahkujate toetamisest teatanud Briti suurima levikuga ajaleht Sun.

 

Loe edasi: uudised.err.ee