Esita küsimus elik@nlib.ee

Välisminister Sven Mikser: Põhja-Korea ei jäta Euroopa Liidule muud valikut

17.10.2017

Välisminister Sven Mikser arutas eile Luxembourgis toimuval Euroopa Liidu välisasjade nõukogul oma kolleegidega lisaks Iraani tuumaleppega seonduvale ka olukorda Põhja-Korea poolsaarel, Euroopa Liidu ja Türgi suhteid ning inimõigustega seonduvat.

Põhja-Koreast rääkides rõhutasid välisministrid, et rahvusvaheliste kohustuste ja maailma rahu rikkumine on lubamatu. „Oma provokatiivse käitumisega ei jäta Põhja-Korea Euroopa Liidule muud valikut, kui kehtestada täiendavad sanktsioonid,“ ütles Mikser. Välisasjade nõukogu kehtestas Põhja-Korea suunal uued laialdased sanktsioonid, sealhulgas investeerimiskeelu Põhja-Koreasse, täiendavad reisipiirangud ja rafineeritud naftatoodete ekspordikeelu. „Rahvusvaheline kogukond ei saa jääda praeguses olukorras pelgalt pealtvaatajaks. Kuid tuleb meeles pidada, et lahendused peavad olema ennekõike rahumeelsed,“ kinnitas välisminister.

Türgi arutelu puhul tõid välisministrid välja, et inimõiguste, õigusriigi, demokraatia, sõna- ja meediavabaduse olukord Türgis on murettekitav. „Kuid me ei tohi lõpetada Türgiga dialoogi pidamist ning peame suhtlust jätkama, et toetada demokraatlike reformide läbiviimist,“ ütles Mikser. „Türgi on Euroopa Liidu jaoks oluline strateegiline partner ja meil on mitmes valdkonnas ühised huvid,“ rõhutas ta. Välisminister tõi välja Türgi rolli rändekriisi lahendamisel, terrorismivastases võitluses ja piirkonna stabiilsuse tagamisel.

Ministrid arutlesid ka ELi inimõiguste poliitika üle, millest võttis osa ka ELi inimõiguste eriesindaja Stavros Lambrinidis. „Täna valitseb inimõiguste olukorras suurem ebakindlus kui varasemalt, seetõttu on kolmandate riikide ootused ELi suunas inimõiguste edendamisel ja kaitsmisel suured,“ ütles Mikser. „ELi ühtsus rahvusvahelisel areenil on äärmiselt oluline, et olla inimõiguste poliitikas nähtavamad ja mõjusamad,“ lisas ta.

Täpsem info Põhja-Korea suunal kehtestatud sanktsioonide kohta on Euroopa Liidu Nõukogu pressiteates (inglise keeles).

Allikas: eu2017.ee