Esita küsimus elik@nlib.ee

Välisminister Mikser: aitame eesistujana kaasa ELi-Türgi dialoogi jätkumisele

19.07.2017

Välisminister Sven Mikser viibis eile visiidil Türgis, mille raames ta kohtus Ankaras peaminister Binali Yıldırımi, välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ja parlamendi esimehe İsmail Kahramaniga. Mikser kinnitas kahe riigi häid suhteid ning Eesti soovi aidata kaasa ELi-Türgi dialoogi jätkumisele. Lisaks kõneldi kohtumistel Türgi sisepoliitilisest olukorrast ja regionaalsest julgeolekust.

Välisminister Mikser kinnitas, et Eesti püüab ELi nõukogu eesistumise ajal panustada ELi-Türgi suhete parandamisse. „Toetame Euroopa Liidu avatud dialoogi Türgiga, kellega ELil on mitmed ühishuvid – rändelepe, majandus, terrorismivastane koostöö, tolliliit,“ ütles Mikser. „Tugev koostöö ELi ja Türgi vahel on vajalik ühiste väljakutsete ületamiseks,“ märkis ta. Mikser rõhutas, et Euroopa Liidu laienemispoliitika põhineb selgetel kriteeriumidel ja EL ootab kõigilt kandidaatidelt, sealhulgas Türgilt, euroopalike standardite järgmist demokraatia ja õigusriikluse edendamisel.

Välisminister avaldas tunnustust Türgi panuse eest rändeküsimuse lahendamisel. „ELi-Türgi rändeleppe täitmine on Euroopa rändekriisi lahendamisel väga oluline ning tunnustame Türgit 3,2 miljoni põgeniku võõrustamise eest,“ ütles välisminister. Ta kinnitas, et Eesti kui eesistujamaa jaoks on rändeküsimus samuti prioriteediks.

Välisminister Mikser väljendas Eesti poolt kaastunnet aastataguses riigipöördekatses hukkunute ja vigasaanute lähedastele. Välisminister kinnitas, et riigipöördekatse järgselt Türgi poolt kasutusele võetud meetmed peavad olema vastavuses õigusriigi põhimõtetega, sealhulgas igaühe õigusega õiglasele kohtupidamisele.

Mikser kohtus ka suurima opositsioonierakonna Vabariikliku Rahvapartei esimehe Kemal Kilicdaroglu ja aseesimehe Öztürk Yilmaziga ning Euroopa Liidu delegatsiooni saadiku Christian Bergeriga, kellega arutati sisepoliitilisi arenguid Türgis.

Allikas: www.eu2017.ee/