Esita küsimus elik@nlib.ee

«Välismääraja»: brittide venitamine viib sisuliselt leppeta lahkumiseni

28.10.2019

Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse teadur Piret Kuusik tõi Kuku Raadio saates «Välismääraja» välja, et brittidele antava pikendusega ei pikene automaatselt üleminekuperiood. See tähendab, et kõva lahkumine EList on võimalik ka leppe jõustumisel.

Endise peaministri Theresa May sõlmitud lepe ei sobinud praegusele peaministrile Boris Johnsonile. «Küsimus oli selles, kes bussi alla visatakse. Kas visatakse [Põhja-]Iiri unionistide partei ja need, kes usuvad, et Suurbritannia peaks olema üks üksus või siis visatakse bussi alla eriti hardcore [kangekaelsed] toorid, kes usuvad, et leppeta lahkumine Euroopa Liidust on täitsa okei,» ütles Kuusik. «Peaminister May otsustas, et need saavad olema toorid, peaminister Johnson, et nendeks on Iiri unionistid. See on vahe [kahe leppe vahel]. Hind oli alati küljes, küsimus on, kes seda maksab.»

Praeguse leppe järgi jääb tollipiir Suurbritannia sisse Iiri merele. Lepingu järgi jääb Euroopa Liidule viimane sõnaõigus, kui peaks tekkima konflikt Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahel kaupade vaba liikumisega. Uus lepe annab Suurbritanniale võimaluse hakata ise kaubandusleppeid sõlmima, seetõttu oli Johnson ka vahetuskaubaga nõus. Varasemalt oli ohuks, et kui Suubritannia ja EL ei saa vabakaubanduslepet sõlmitud, hakkab Iiri backstop [ELi kaitsemeede] tööle ja Ühendkuningriik ei saa vabadust ise kaubandusleppeid kokku leppida.


Loe edasi
: err.ee