Esita küsimus elik@nlib.ee

"Välisilm" tutvustas Brexiti-kõneluste osapoolte seisukohti

28.11.2017

Brexiti-kõneluste esimene etapp on lõpusirgel, kuid Euroopa Liidul ja Suurbritannial on veel hulganisti küsimusi, millele lahendust ei ole leitud. “Välisilm” tutvustas mõlema poole pealäbirääkijate sisukohti.

Jõulud lähenevad, aga veel lähemal on Euroopa Liidu tippkohtumine, kus tuleb otsustada, kas Ühendkuningriik on teinud piisavalt, et lahkumiskõneluste ehk Brexiti esimene faas lõppenuks lugeda. Selles osas ei saa ükski vaatleja küll eriti optimistlik olla, sest sisuliselt pole kõneluste algusega võrreldes muutunud suurt midagi, ka osaliste retoorika on jäänud samaks.

Ühendkuningriik on kõiges Brexitisse puutuvas hüperoptimistlik, nagu oleks sealsed Brexiti-poliitikud tarvitanud mingeid tujutõstvaid joovastusaineid. Euroopa Liidu pool Michel Barnier’ga eesotsas on vastukaaluks seda pessimistlikum.

Siiski on Ühendkuningriigi peaminister Theresa May nõustunud poole võrra suurendama nn lahkumisraha, Euroopa Liidu nõutavast 60 miljardist naelsterlingist jääb aga endiselt 20 miljardit puudu. Ühendkuningriigi pealäbirääkija selles probleemi ei näe.

 

Allikas: err.ee