Esita küsimus elik@nlib.ee

Vaidlused ELi eelarve üle hoiavad Brüsselit ärkvel

17.11.2017

Kuigi Euroopa Liidu järgmise aasta eelarve struktuur ja piirid on suures ulatuses paika pandud juba varem, ühenduse mitmeaastase eelarvega, tekitavad läbirääkimised 2018. aasta büdžeti üle siiski kirglikke vaidlusi.

Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana on Eesti ülesanne viia kõnelused lõpuni. Kulminatsioon peaks saabuma täna Brüsselis algaval majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (ECOFIN) kohtumisel, kus Eestil tuleb eesistujana erinevad arusaamad kokku sõlmida.

Nagu eelarvete puhul tavaline, pole ka nüüd oodata, et üksmeel sünnib lihtsalt. Tõenäoliselt peetakse läbirääkimisi järgmise päeva hommikuni. Kokkuleppele jõudmisest loodetakse teatada pressikonverentsil, mis Postimehe andmetel peaks toimuma kohaliku aja järgi ööl vastu laupäeva kella nelja paiku (Eesti aja järgi kell viis).

«Eri arvamused on endiselt õhus,» ütles kohtumist juhatav Eesti rahandusministri eriesindaja ELi eelarve küsimustes Märt Kivine üleeile, viidates erimeelsustele liikmesriike esindava ELi Nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahel, kes peavad eelarve küsimuses omavahel kompromissile jõudma.

«Liikmesriigid on võtnud 2018. aasta eelarve suhtes realistliku positsiooni, üritades eelarvet kujundada nii, et see oleks kasvav, aga kasv oleks selles piires, mida suudetakse ka tegelikult ära kasutada,» selgitas Kivine.

«Euroopa Parlamendi positsioon on idealistlikum, nad usuvad sellesse, et liikmesriigid ja Euroopa Liidu eelarvest kasusaajad suudavad kasutada suuremat hulka raha, kui on suutnud seni kasutada,» lisas eriesindaja.

 

Loe edasi: postimees.ee