Esita küsimus elik@nlib.ee

Uuring: Euroopas väheneb toetus Euroopa Liidule brittide otsusest hoolimata

08.06.2016

Sõltumata sellest, kas britid hääletavad sel kuul Euroopa Liidust lahkumise poolt või vastu, on valijad ülejäänud EL-i riikides üha skeptilisemad ühendusse jäämise mõttekuse küsimuses.

Pew uurimiskeskuse teisipäeval avaldatud uuringu kohaselt tuleb 23. juuni Brexiti referendum tasavägine — 48 protsenti valijaist pooldab lahkumist ja 44 protsenti jäämist.

Kuid vastuseis EL-ile on kasvanud ka traditsiooniliselt palju euroopameelsemates riikides — näiteks Prantsusmaal on toetus ühe aastaga langenud 17 protsendi võrra 38 protsendile.

Kümnest uuritud riigist on rahulolematus EL-iga Prantsusmaast suurem üksnes Kreekas, mida EL ja rahvusvahelised kreeditorid sundisid vastu võtma karmi kokkuhoiukava.

Toetus EL-ile on suurem uutes liikmesriikides, positiivselt suhtub sellesse 72 protsenti poolakaist ja 61 protsenti ungarlastest. Kreeklastest näeb ühendust heas valguses vaid 27 protsenti.

Isegi bloki rikkamates asutajariikides ulatub toetus vaevu 50 protsendini ja trend on vähenemise suunas. Saksamaal on aastane langus olnud kaheksa protsendipunkti.

Üle Euroopa on liikmesuse suhtes noored ja vasakpoolsete parteide pooldajad toetavamad kui vanemad inimesed ja parempoolsed populistid.

Kuid valijad on ühtsed oma mures selle üle, kuidas EL on lahendanud põgenikekriisi. Oma pettumust on väljendanud suur enamus inimesi kogu poliitilisel skaalal.

 

Loe edasi: uudised.err.ee