Esita küsimus elik@nlib.ee

Uue eesistumistrio esindajad kohtusid Tallinnas

14.09.2016

Täna, 13. septembril külastasid Tallinna Bulgaaria ja Austria esindajad, et esimest korda arutada Eesti kolleegidega Euroopa Liidu (EL) Nõukogu kolme järjestikuse eesistujariigi 18-kuulise ühisprogrammi ehk nn trioprogrammi koostamist. Esialgu pidid Eestiga eesistumistrio moodustama Ühendkuningriik ja Bulgaaria. Eesti tõusis Brexiti tulemusel eesistumisest loobunud Ühendkuningriigi asemel trios esimesele kohale ja uueks kolmandaks liikmeks sai Austria.

Tänasel esmakohtumisel Tallinnas leppisid kolme riigi ja nõukogu sekretariaadi esindaja kokku, et ühisprogramm valmib järgmise aasta hiliskevadel ning kinnitatakse juunis EL üldasjade nõukogus. Trioprogrammi paneb kokku nõukogu sekretariaat, mis ootab novembris Eestilt, Bulgaarialt ja Austrialt esimesi ideid teemadest, mida nad soovivad ühiselt hoida kõrgendatud tähelepanu all 18 kuu jooksul lisaks oma riigi eesistumise napile kuuele kuule. Nõukogu sekretariaadi esindaja toonitas, et trioprogrammi sügavam eesmärk on tugevdada kolme riigi koostööd ning süvendada ühtekuuluvustunnet.

Eestile on trioprogrammi koostamisel aluseks Eesti EL poliitika 2015-2019, mille järgi on Eestile olulised teemad ühtne turg ja digitaalne turg, energialiit ning meie idapartnerite tugevam sidumine Euroopaga. Samuti soovime luubi alla võtta e-lahenduste ja infoühiskonna edendamise kõigis EL poliitikavaldkondades. Lisaks on viimasel ajal tõusnud olulisteks teemadeks julgeolek ning EL ja Ühendkuningriigi suhted pärast Brexitit.

Allikas: Eesti Euroopa Nõukogu eesistumine