Esita küsimus elik@nlib.ee

Üleeuroopaline kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäev toimub 23. augustil

10.08.2017

23. august on Euroopa kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäev. Üleeuroopaline mälestuspäev seati sisse 2009. aasta aprillis Euroopa Parlamendi resolutsiooniga Euroopa südametunnistusest ja totalitarismist.

Mälestuspäeva raames on igal aastal 23. augustil Euroopa pealinnades kogunenud Euroopa riikide justiitsministrid ja totalitarismiohvrite ühingute esindajad ning riiklike ja mitteriiklike asutuste ja organisatsioonide esindajad, kes tegelevad totalitaarsete režiimide kuritegude uurimise ja ohvrite mälestuse jäädvustamisega. Tallinn on selle kohtumise paigaks tänavu teist korda. Üleeuroopaline mälestuspäev toimus Tallinnas ka 2015. aastal.

Ajakava

11.00–11.45, Euroopa justiitsministrite kohtumise järgne pressikonverents Kultuurikatlas.
12.00–13.00 kommunismi ja natsismi ohvrite mälestustseremoonia Vabaduse väljakul Vabadussõja võidusamba juures.
14.30–16.45 konverents „Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas“ Kultuurikatlas.
17.00–18.00 näituse „Kommunismi ajastu“ avamine Meremuuseumi püssirohuaidas.
2017. aasta mälestuspäev algab justiitsministrite kohtumisega Kultuurikatlas (kell 9.00–11.00). Kohtumisel arutatakse riikidevahelise asutuse moodustamist kommunistlike režiimide kuritegude ja veel elusolevate aegumatutes kuritegudes süüdiolevate isikute süütegude uurimiseks, mis on kahe aasta eest Tallinnas algatatud tegevuse jätk. Rahvusvaheline koostöö kommunistlike režiimide kuritegude süütegude uurimiseks on Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu (PEMC) initsiatiiv. PEMC asutati 2011. aastal ülalnimetatud Euroopa Parlamendi resolutsiooniga. Ministrite kohtumisele järgneb pressikonverents (11.00–11.45).

Keskpäeval algab mälestustseremoonia koos pärgade panekuga Vabadussamba juures. Sõnavõttudega astuvad üles justiitsminister Urmas Reinsalu ja Kultuurikatlas toimunud kohtumisel osalenud ELi ministrid ning Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu. Mälestuspalvuse peab EELK peapiiskop Urmas Viilma, esineb ETV tütarlastekoor ning võidusamba jalamile asetatakse ohvrite mälestamiseks pärjad.

Kell 14.30 algab Kultuurikatlas konverents „Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas“. Sissejuhatava kõne peab Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam. Järgnevas paneeldiskussioonis, mida modereerib dr Olaf Mertelsmann Tartu ülikoolist, osalevad ka Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei diktatuuri uurimise liidusihtasutuse direktor dr Anna Kaminsky, Toronto ülikooli professor Andres Kasekamp, Moldova riikliku ülikooli professor Igor Caşu ning dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustikust (Varssavi). Diskussiooni lõpetab arutelu publikuga. Konverents on inglise keeles sünkroontõlkega eesti keelde.

Kell 17.00 avatakse Meremuuseumi püssirohuaidas (Uus 37) näitus „Kommunismi ajastu“. Näituse koostas Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei diktatuuri uurimise liidusihtasutuse tellimusel dr Gerd Koenen. Eestit puudutavad stendid valmistas Eesti Mälu Instituut. Kõik näituse stendid on eesti ja inglise keeles.

Akrediteerimine

Kultuurikatlasse pääsemiseks tuleb ajakirjanikel registreeruda.

Allikas: eu2017.ee