Esita küsimus elik@nlib.ee

Tusk: Liibüasse kogunenud potentsiaalsete põgenike arv on alarmeeriv

13.04.2016

Euroopa Liidu ülemkogu president Donald Tusk teatas, et Liibüasse kogunenud potentsiaalsete põgenike arv on alarmeeriv. Samuti lisas Tusk, et Itaalia peab põgenikelaineks valmis olema, sest muidu võib korduda eelmisel suvel Euroopa sisepiiridel toimunud kaos.

Liibüas viibivate potentsiaalsete põgenike arv on alarmeeriv,” teatas Donald Tusk päev pärast seda, kui Austria tegi avalduse Itaalia piiril kontrolli karmistamisest, kuna Viini hinnangul võib sel suvel lõunanaabri juurest liikuda Saksamaale ligikaudu 300 000 migranti, vahendas Reuters.

Tusk märkis, et Liibüaga ei saa sõlmida samalaadset lepet nagu Brüssel sõlmis Ankaraga, et tõkestada migrantide liikumist Balkani poolsaart läbival rändeteel. Tema hinnangul on poliitiline olukord Liibüas leppe sõlmimiseks liialt ebastabiilne.

Seejuures hoiatas Tusk, et kõik Euroopa Liidu liikmesriigid peavad olema valmis andma erakorralist abi nii Itaaliale kui ka Maltale. EL-i ülemkogu presidendi sõnul peavad olema riigid endiselt solidaarsed, kuna eelmisel suvel toimunud kaos, mis viis spekulatsioonideni Schengeni viisaruumi lagunemisest, võib korduda, kui liikmesriigid ei suuda ühiselt põgenikevoogu kontrollida.

“Mis puudutab Balkani rändeteed, siis me reageerisime seal aset leidnud sündmustele liiga aeglaselt. See viis ajutiste piirkontrollide kehtestamiseni Euroopa Liidu sisepiiridel,” nentis Tusk.

 

Loe edasi: uudised.err.ee