Esita küsimus elik@nlib.ee

Türgi ei nõustunud EL-i kavandatud plaaniga ühistegevuseks migratsioonikriisi ohjeldamisel

16.10.2015

Türgi ametnikud toonitasid, et Euroopa Liidu ametnike koostatud plaan migratsioonikriisi ohjeldamiseks koos Türgiga ei ole veel valmis.

Eilsel tippkohtumisel Brüsselis lubasid Euroopa Liidu liidrid, et Schengeni ala viisavaba režiimi kehtestamine Türgi kodanike jaoks on otseses sõltuvuses sellest, kui edukalt suudab Türgi ohjeldada migrantidevoogu EL-i. Samuti lubati, et ei hakata venitama Türgi EL-i liikmeks saamise avalduse läbivaatamisega, vahendasid BBC, Washington Post jt.

Enamik EL-i liidreid on veendunud, et jõupingutused migrantide tulva tõkestamiseks ei kanna vilja ilma tihedama koostööta Türgi võimudega. Tippkohtumisel Brüsselis lepiti Türgi võimudega kokku sellealases algses tegevusplaanis.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et läbirääkimised Türgi ametnikega migrantidega tegelemiseks küsitud 3 miljardi euro suuruse abi üle jätkuvad lähipäevil.

Kuid Türgi välisminister Feridun Sinirlioğlu ütles, et tegemist on vaid kokkuleppe visandiga. Uudisteagentuuri AFP andmeil nimetas ta EL-i pakutud rahalisi vahendeid “vastuvõetamatuteks”.

Täna peetud kõnes ei puudutanud Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kokkulepet põgenike küsimuses, kuid süüdistas EL-i ebasiiruses Türgi ühenduse liikmeks saamise asjus.

 

Loe edasi: uudised.err.ee