Esita küsimus elik@nlib.ee

Töötajate lähetamine tekitab ELis vaidlusi

05.08.2016

Lisaks Eestile on direktiivi muutmisele vastu ka mitu teist Ida-Euroopa liikmesriiki, kes kardavad, et Brüssel üritab piirata nende kodanike õigusi ELi piires vabalt töötada.

Töötajate lähetamise direktiiv kehtib Euroopa Liidus (EL) aastast 1996 ning see sai loodud, et tagada minimaalne sotsiaalsete tagatiste standard töötajaile, kes töötavad ajutiselt välismaal. 2014. aastaks töötas Euroopa Komisjon välja ettepaneku lähetatud töötajate direktiivi muutmiseks, millega soovitakse ühtlustada lähetatud töötajatele ja siseriiklikele töötajatele kohaldatavaid tingimusi, sealhulgas palga- ja töötingimusi.

Kavandatava muudatusega piirataks lähetuse maksimaalset aega 24 kuuga ning sellest edasi kohaldataks lähetatud töötaja osas sihtriigi tööõigust.

Kevadel ei leidnud aga komisjoni ettepanek toetust näiteks Eesti parlamendis. Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Kalle Palling (Reformierakond) ütles toona, et kavandatud muudatused võivad kahjustada ettevõtjate konkurentsivõimet teenuste osutamisel teistes ELi liikmesriikides.

Lisaks Eestile on direktiivi muutmisele vastu ka mitu teist Ida-Euroopa liikmesriiki, kes kardavad, et Brüssel üritab piirata nende kodanike õigusi ELi piires vabalt töötada. Teiste seas on kriitiline olnud Läti president Raimonds Vejonis. «Neli põhivabadust, sealhulgas tööjõu vaba liikumine, on olulised kogu Euroopa jaoks. Ent sotsiaalsed tagatised on eri riikides erinevad,» ütles ta hiljuti Financial Timesile.

 

Loe edasi: majandus24