Esita küsimus elik@nlib.ee

Toidu päritolumaa märgistus on kõikjal EL-is otsuse ootel

23.11.2016

Euroopa Liidus ei ole osade toidugruppide algse päritolumaa märgistuse nõuet kehtestatud selle võimaliku mõju tõttu kaupade hinnale. Seetõttu võibki Hollandis toodetud juustu Eestis pakendamise korral sellele “Made in Estonia” peale trükkida.

Osadele toiduainetele on päritolu märkimine aga juba nüüdki kohustuslik, sellesse nimekirja kuuluvad näiteks mesi, värsked puu- ja köögiviljad, töötlemata kala, sea-, linnu- ja veiseliha, munad, oliiviõli, vein ja muud alkohoolsed joogid ning see nimekiri on kohustuslik kõigile EL-i liikmesriikidele. Seega täidab neid nõudeid ka Eesti.

Lisaks on aga mõned toidugrupid, millele algse päritolumaa märkimine pole kohustuslikuks tehtud, ja seda terves EL-is. Lisaks piimale ja piimatoodetele on samas nimekirjas veel tarbimismarginaaliasse kuuluvad küüliku-, hobuse- ja ulukiliha, töötlemata toidud ja ühe koostisosaga toorained.

Kolmapäevane Eesti Ekspress väitis, et Eestis “ei kehti veel Euroopa Liidu määrus, mis kohustab ka pakendil ära nimetama toidu põhikoostisosade päritolu. Nagu kooseluseadusegi puhul, on selle määruse rakendusaktid vastu võtmata.”

Sellega viidati, et juhul, kui tooraine on toodetud väljaspool Eestit, kuid kui sellega midagi siin enne müüki ette võetakse – kasutatakse toorainena uute toote tegemisel või kasvõi ainult pakendatakse siin, lubavad reeglid selle päritolu kodumaiseks nimetada.

See ei ole siiski mingi Eesti erand, vaid tegemist on kogu EL-i hõlmava otsusega algse päritolumaa märgistamise nõudeid mitte rakendada.

“Toidu märgistamise põhinõuded on reguleeritud Euroopa Liidu üleselt,” lükkab maaeluministeeriumi toidu üldnõuete büroo peaspetsialist Külli Johanson tagasi väite, justkui oleks Eesti üksi midagi tegemata jätnud. “Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse alusel on Euroopa Komisjonil võimalus kehtestada päritoluriigi märkimise kohustus teatud toitudele ja põhikoostisosadele, sh piimale ja piimatoodete koostisosana kasutatavale piimale.”

Loe edasi: uudised.err.ee