Esita küsimus elik@nlib.ee

Teadur: May üritab anda Brexiti referendumile uut sisu

27.01.2017

Suurbritannia Brexiti poliitika on veel ebaselge, kuid peaminister Theresa May reedese kõne tagamõte USA-s oli näidata, et Euroopa Liidust lahkumisega ei loobu Suurbritannia oma juhtivast rollist maailmas, arvas kaitseuuringute keskuse teadur Tony Lawrence.

Suurbritannia peaminister Theresa May pidas USA visiidi käigus Philadelphias kõne, milles kutsus USA vabariiklasi üles säilitama USA ja Suurbritannia juhtrolli maailma julgeoleku tagamisel. Ta rõhutas NATO ja ÜRO tähtsust ning vajadust toetada liitlasi, tuues kõnes kahel korral näitena brittide sõjalise toetuse Eestile, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Ta ütles, et olgu tegu Iisraeliga Lähis-Idas või Eestiga Balti regioonis, tarvis on toetada sõpru ja liitlasi demokraatlikes riikides, kui need elavad karmis maanurgas.

May kutsus oma kõnes Ameerika Ühendriike üles koos Suurbritanniaga maailma uueks looma, kasutades korduvalt viiteid kunagistele juhtidele Ronald Reaganile ja Margaret Thatcherile. Kas uues alguses viibivad USA ja Suurbritannia moodustavad paarisrakendi, seda asjatundjad ennustada ei julge.

“Kindlasti on erisuhe Suurbritanniaga ka Trumpi huvides. Sõltumata sellest, kuidas majanduslik suhe – võimalik vabakaubanduslepe – tulevikus välja kujuneb, on ka sisepoliitiliselt Trumpile oluline näidata, et ta suudab luua tugevaid alliansse,” kommenteeris välisminister Sven Mikser.

Kaitseuuringute keskuse teadur Tony Lawrence ütles, et tema jaoks oli ootamatu, kui paljudes küsimustes Theresa May asus erinevale seisukohale Donald Trumpiga võrreldes. Näiteks Venemaa-poliitika, Iraani tuumakokkulepe, NATO olulisuse rõhutamine.

Eestit mainis Briti peaminister oma kõnes kaks korda ja rõhutas, et liitlasi ei tohi ohu korral üksi jätta.

 

Loe edasi: uudised,err.ee