Esita küsimus elik@nlib.ee

Tänasest algab EL-is üleminek ühesugustele kõnehindadele

01.05.2016

Euroopa Liidus rakendub tänasest uus rändlustasude regulatsioon, mille kohaselt tohivad mobiilioperaatorid küsida rändlusteenuste eest siseriiklikku hinda, millele lisandub Euroopa Komisjoni poolt fikseeritud suuruses lisatasu.

Rändlushindade muutuste põhjuseks on Euroopa Liidu regulatsioon, mis kehtestab alates 1. maist piirangud sellele, kui suurt lisatasud võivad operaatorid Euroopa Liidu piires välismaal kõnelemise eest küsida. Väljuvatele kõnedele on see koos käibemaksuga 6 senti ning vastuvõetud kõnedele 1,368 senti, SMS-idele 2,4 senti.

Need ei ole aga maksimumhinnad, mida operaatorid võivad küsida, vaid maksimaalsed lisatasud võrreldes kasutaja praeguse paketiga. Ehk teisisõnu: Euroopas kõnelemine ei tohi alates maikuust maksta rohkem kui praegune siseriiklik kõnehind ja sellele lisanduv 6 senti väljuvatele kõnedele ning 1,368 senti vastuvõetud kõnedele.

Elisa ja Tele2 on juba otsustanud oma paketihindu ühe euro võrra alates maikuust tõsta – tegemist on EL-is rääkimise kuutasuga, mis rakendub igal juhul, sõltumata sellest, kas inimene reisib Eestist väljapoole või mitte ning sellest loobuda ei saa.

Alates 2007. aastast on hindu Euroopa Liidus tasapisi allapoole toodud, jäänud on viimane samm enne rändlustasude täielikust kaotamisest.

Alates 15. juunist 2017 muutub kogu Euroopa Liit mobiilsideteenuse mõistes ühtseks turuks, mis tähendab, et kaovad rändlustasud, mis kaasnevad mobiiltelefoniga teistes EL-i riikides helistamisel, sõnumite saatmisel ja interneti kasutamisel.

 

Loe edasi: uudised.err.ee