Esita küsimus elik@nlib.ee

Tallinnas tutvustatakse täna e-valitsemise tulevikutehnoloogiaid

06.10.2017

ELi liikmesriikide digiministrid, e-valitsemise eksperdid ja kodanikuühiskonna esindajad kohtuvad täna Kultuurikatlas, et arutada, kuidas jagada riikide vahel e-valitsemise tehnoloogiate kasutuskogemusi. E-valitsemise tehnoloogiate seas on fookuses tehisintellekti, virtuaalreaalsuse ja libauudiste vastased lahendused, mille roll on juba praegu valitsuste igapäevatöös oluline ning ekspertide arvates tulevikus veelgi tähtsam.

E-valitsuse konverentsi esinejad ja arutlusringides osalejad analüüsivad, kuidas muuta tulevikutehnoloogiate abil poliitikute otsustusprotsessi üha rohkem andmepõhiseks. Esinejate seas on Google’i üks tippjuhte Marco Pancini, Euroopa Virtuaalreaalsuse Assotsiatsiooni juht Dominic Eskofier ja NATO erukolonel Aivar Jaeski. Konverentsi tervistussõnad ütleb peaminister Jüri Ratas. Tehisintellekti, robootika ja virtuaalreaalsuse meetodid võimaldavad koguda ühiskonnaprotsesside kohta reaalajas andmeid, mida oli varem võimalik analüüsida ainult tagantjärele. E-valitsemise tehnoloogiate eesmärk on anda poliitikategijatele üha täpsemaid andmeid riigis toimuva kohta, mille abil teha paremaid juhtimisotsuseid.

Lisaks annab innovaatiliste tehnoloogiate kasutamine võimaluse kodanikel saada poliitikategemisest korraliste valimiste asemel pidevalt osa. Nii suurte ühiskondlike protsesside kui ka igapäevaelu küsimuste puhul on valitsustel võimalik teha muudatusi kohe inimeste vajaduste ja tegelike käitumismustrite järgi. Sellised andmed tulevad välja näiteks ühistranspordi kasutamise tiheduse, maksutõrgete või sotsiaalabi kättesaamise probleemide analüüsist.

E-valitsemine on olnud juba üle 15 aasta üks kesksetest Euroopa poliitika teemadest, kuid digiministrite sõnul on edusammud olnud liiga aeglased, et vastata väljakutse suurusele. ELi ministrid allkirjastavad reede pärastlõunal seetõttu ka Tallinna deklaratsiooni, milles lepitakse kokku järgmiste aastate üleeuroopalised tegevused e-valitsemise tehnoloogiate valdkonnas.

Ministrite e-valitsemise pressikonverents toimub täna, 6. oktoobril kell 11.30–12.00 Kultuurikatla pressikonverentsi saalis. Kõnelevad ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip ning IT-asekantsler Siim Sikkut. Kohapeal on võimalik proovida e-valitsemise virtuaalreaalsuse seadmeid ja rakendusi, mida tutvustab Dominic Eskofier Euroopa Virtuaalreaalsuse Assotsiatsioonist.

 

Allikas: eu2017.ee