Esita küsimus elik@nlib.ee

Tallinnas arutatakse Euroopa arhitektuuripoliitikate tulevikku

21.09.2017

Täna, 21. septembril kogunevad Kultuuriministeeriumi eestvedamisel Tallinnas Vaba Lava keskuses Euroopa Liidu arhitektuuripoliitka juhtivad eksperdid ja poliitikakujundajad, et arutada Euroopa ruumiloome ja ehituskultuuri viimaseid arenguid ning tulevikuperspektiive. Konverentsi peakõneleja on nimekas Itaalia arhitekt Massimiliano Fuksas. Konverentsi avab kultuuriminister Indrek Saar.

Euroopa arhitektuuripoliitikate konverentsi eesmärk on pakkuda ülevaadet erinevate riikide arhitektuuripoliitikatest ja nende elluviimise edulugudest üle Euroopa. Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames ja koostöös Eesti Arhitektide Liiduga toimuval konverentsil arutatakse, kuidas ruumiotsuste puhul arvestada valdkonnaüleseid kaalutlusi, võttes arvesse nende mõju ehitatud keskkonna arengule tervikuna.

Kultuuriminister Indrek Saar pidas oluliseks, et Eesti elanike ootused avaliku ruumi kvaliteedi osas on tõusnud. „Avalik ruum mõjutab otseselt iga inimese elukvaliteeti, ning seetõttu on arhitektuur märkimisväärse sotsiaalse mõjuga valdkond. Selleks, et meie elukeskkonda senisest paremini kavandada ja arendada, oleme kokku kutsunud ruumiloome ekspertrühma, mille eesmärk on ettepanekute tegemine Eesti ruumiloome poliitika kaasajastamiseks,“ ütles Saar. Ta lisas, et avaliku ruumi puudutavaid otsuseid tuleb teha koos oma ala ekspertidega ning põhjalikult kaaludes. „Arhitektuuripoliitikat kujundab iga euroliidu liikmesriik ise, aga selleks, et saaksime teha parimaid otsuseid, on meil mõistlik õppida teiste Euroopa riikide kogemusest. Euroopa arhitektuuripoliitikate konverents annab selleks suurepärase võimaluse,“ ütles Saar.

Konverentsi üks peakorraldajatest, arhitekt Veronika Valk-Siska selgitas, et konkurentsivõimelise elukeskkonna kavandamisel ja edasiarendamisel on oluline pöörata tähelepanu loodava ruumi – ehitatud keskkonna, sealhulgas avaliku ruumi – elukvaliteeti edendavale mitmekesisusele: võimalusterohkusele ja kvaliteedile. „Elukeskkonna kujundamisel põimuvad omavahel ruumiline planeerimine, arhitektuur ja ehitus, mistõttu vajame laia tervikvaadet sellele, kuidas ruumiloomet puudutavad otsused sünnivad ja kuidas neid ellu viiakse,“ rõhutas Valk-Siska. „Konverents annab hea võimaluse kõrvutada Eesti kogemusi, et kujundada meie arhitektuuripoliitikat toetudes meie Euroopa partnerite kogemustele“ lisas Valk-Siska.

Lisaks konverentsi peaesinejale, nimekale Itaalia arhitektile Massimiliano Fuksasele astub konverentsil üles mitmeid põnevaid kõnelejaid. Teiste seas riigiarhitektid Ciaran O’Connor, ( Iiri) ja Leo Van Broeck, (Belgia); Lars-Christian Uhlig (Saksamaa) ning mitmed teised.

Konverentsi on võimalik jälgida veebiülekande vahendusel SIIT.

 

Allikas:  Kultuuriministeerium