Esita küsimus elik@nlib.ee

Slovakkia kolleegid käisid eesistumise kogemusi jagamas

12.01.2017

11.01.2017

Täna Kultuurikatlas toimunud eesistumise protokolli- ja kommunikatsioonivõrgustiku ühisel seminaril „Eesistumise stardipakk“ jagasid oma kogemusi ja muljeid Slovakkia eesistumise korraldajad. “Korraldamist on palju, mõelge palju ette, olge paindlikud ja ärga kartke,” soovitas Slovakkia eesistumismeeskonna logistikajuht Martina Balunova Eesti eesistumise korraldajatel eesistumist ja kõike sellega seonduvat ka nautida. 

Millised olid teie ja Slovakkia inimeste ootused eesistumisele ning kas te arvate, et eesistumine vastas nendele ootustele?

Ma ei tea, millised olid avalikkuse ootused. Ainult mõned inimesed võisid ette kujutada kui suur on eesistumise mõju. Ma arvan, et üldine avalikkus oli mures, et eesistumine häirib nende igapäevaelu. Siiski lõpuks olid Slovakkia elanikud meeldivalt üllatunud. Bratislavas toimus palju üritusi, aga meil õnnestus kõik korraldada nii hästi, et elanike igapäevaelu oli jätkuvalt vaikne ja rahulik.

Meie meeskonna ootustest: me olime väga uudishimulikud. Ettavalmistuste aeg oli väga raske ja keeruline. Kui teil on esimene suur kohtumine, siis te näete, kui hästi te olete kõik organiseerinud. Lõpuks oli meil suur kergendustunne ja rahulolu, sest kõik läks väga hästi. Asukohad ja kommunikatsioon olid perfektselt valitud ja korraldatud. Vaatamata suurele stressile tuleb nautida seda, et teie riik saab juhtida midagi nii suurt nagu EL Nõukogu eesistumise korraldus.

Millised olid suurimad väljakutsed?

Tippkohtumine, sest meil oli ainult kaheksa nädalat ettevalmistuseks. Korralduslikust aspektist oli see kõige raskem osa eesistumises. Pärast Brexitit lihtsalt tehti kiire otsus korraldada tippkohtumine Bratilavas, et arutada olukorda Euroopas. Sel ajal olime me aga juba täielikult seotud ministrite kohtumiste korraldamisega. Seega kaheksa nädalaga tuli järsku korraldada ka kõik tippkohtumisega seonduv – personal, toimumispaik jne. Lisaks tuli see augustis korraldada, mis oli keeruline Euroopa institutsioonide puhkuste tõttu.

Mis nõu te annate Eesti EL Nõukogu eesistumise korraldajatele?

Suhelge ministeeriumitega, kaasake kõiki (eesistumine ei ole ainult korralduseeskonna huvi, vaid kõigi riigiasutuste). Igal asutusel on oma ülesanded ja missioon. Personal on väga tähtis. Mõelge palju ette, olge paindlikud ja ärge kartke!


Slovakkia oli EL Nõukogu eesistuja vahemikus 1. juuli kuni 31. detsember 2016. Eestis käisid oma muljeid jagamas lisaks Balunovale eesistumise ürituste nõunik Dominka Fendikova, ürituste toimumispaikade nõunik Lenka Biernat ja eesistumise kommunikatsiooninõunik Ivana Janikova Stavrovska.

Eesti on esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja käesoleva aasta juulist detsembrini. Eesistuja juhib nõukogu tööd ehk suunab 28 liikmesriiki ühiste otsuste poole. Eestisse on oodata eesistumise ajal kuni 30 000 väliskülalist, kes külastavad siin paarisadat üritust.

Allikas: eesistumine.ee