Esita küsimus elik@nlib.ee

Sester: riigid hakkavad maksupettuste vähendamiseks vahetama rohkem infot

23.04.2016

ELi rahandusministrid rääkisid eile Amsterdamis mitteametlikul majandus- ja rahandusküsimuste nõukogul (Ecofin) Panama maksuskandaalist ning võitlusest maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidmisega.

„Eesti toetab maksupettuste, maksudest kõrvalehoidumise ja rahapesuvastaste meetmetega tegelemist ja nende edasiarendamist,“ ütles rahandusminister Sven Sester. „Ühinesime viie suure ELi riigi poolt algatatud avaldusega, millega hakatakse automaatselt vahetama infot ettevõtete tegelike omanike üle. See aitab suurendada läbipaistvust ning võidelda rahapesu, maksude vältimise ja ebaseadusliku rahastamise vastu,“

Avaldusega liitusid kõik ELi riigid.

Eilehommikusel euroala rahandusministrite ehk eurorühma kohtumisel said ministrid infot Kreeka abiprogrammi esimese ülevaatuse hetkeseisust ning hindasid seda, kuidas Kreeka on ülesandeid seni täitnud. Ühtlasi täpsustati programmis üldisemalt sõnastatud eesmärkide saavutamise detailseid meetmeid.

„Kreeka on viimasel ajal edenenud esimese ülevaatuse lõpetamiseks Euroopa Komisjoni ja Rahvusvahelise Valuutafondiga vajaliku kokkuleppe suunas,“ ütles rahandusminister Sven Sester. „Arutasime ka võimalikke lisameetmeid, mida Kreeka peaks rakendama juhul, kui praegustest ei piisa eelarvepositsiooni parandamiseks mullu suvel kokkulepitud graafikus“ Eurorühm kinnitas avalduses, et on valmis ka järgmise nädala neljapäeval erakorraliselt kogunema, et Kreeka olukorda arutada.

Lisaks rääkisid euroala rahandusministrid riikliku maksejõuetuse raamistikest. Ministrid arutasid, kas ja mis alustel võiks maksejõuetuse protseduure riikides võrrelda ning omavahel paremini koostööd teha.

Eesistuja Holland tutvustas Ecofinil plaani jätkusuutlikule majandusele üleminekust ning selle rahastamisest. Oluline on finantssektori suurem panus, et võimaldada jätkusuutlikke investeeringuid ning pakkuda riskide juhtimiseks ja kaitseks kindlustust ning finantsinstrumente.

Ministrid rääkisid veel ka ELi eelarve koostamise põhimõtetest, pangandusliidust ning arutlesid eelarvereeglite muutmise üle.

 

Allikas: Rahandusministeerium