Esita küsimus elik@nlib.ee

Serbia: me lihtsalt ei tule enam põgenikega toime

16.09.2015

Belgrad nõuab, et Ungari avaks oma piiri varjupaigataotlejatele, sest Serbia lihtsalt ei tule enam toime kõigi riiki saabunud migrantidega. Lisaks rõhutab Serbia, et riigis on niigi sadu tuhandeid inimesi, kes olid Jugoslaavia lagunemise ajal sunnitud oma kodud maha jätma ning kellest paljudel pole veel õnnestunud uute tingimustega harjuda.

Eile hakkasid Ungaris kehtima rangemad migratsiooni ja piiriületust puudutavad seadused, mille rakendamine tähendas sisuliselt seda, et Ungari ja Serbia piirist ei saa enam nii lihtsalt üle. Ebaseaduslikke piiriületajaid ja uue turvatara rikkujaid ähvardavad aga karmimad karistused. Samuti on Budapest teatanud, et saadab Serbiasse tagasi kõik need inimesed, kes Ungari võimudele varjupaigataotlust ei esita, vaid soovivad kuhugi edasi liikuda. Serbia aga ei taha neid tagasi võtta, vahendasid Yle, BBC, Reuters ja ERR-i teleuudised.

Serbia välisminister Ivica Dacic nentis, et riik ei saa migrantidega enam hakkama, sest neid on lihtsalt niivõrd palju.

“Mõte, et saadame põgenikud tagasi Serbiasse ajal, kui Kreekast ja Makedooniast tuleb neid pidevalt juurde, on täiesti ebaõiglane,” selgitas ta.

Serbia töö- ja sotsiaalminister Aleksandar Vulin loodab, et Ungari siiski teeb oma piiri taas lahti, vähemalt naistele ja lastele, kes piiri ääres ootavad. Minister märkis, et ta käis ka kohapeal, Horgoši piiripunktis Ungari kolleegidega rääkimas.

“Ma rääkisin isiklikult teisel pool olnud ametnikuga. Ta rääkis minuga üle aia. Nad ei lasknud isegi mind Ungarisse,” imestas Vulin, kes usub, et migrandid hakkavad nüüd Lääne-Euroopasse pürgima läbi Horvaatia ja Rumeenia.

Loe edasi: uudised.err.ee