Esita küsimus elik@nlib.ee

Schulz Vallettas: põgenikekriisi lahendamisse peavad panustama kõik ELi riigid

12.11.2015

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz kutsus Vallettas toimunud ELi valitsusjuhtide mitteametlikul kohtumisel liikmesriike üles varjupaigataotlejate ümberpaigutamisel rohkem pingutama.

“Euroopa solidaarsuse toimimiseks on vaja meie kõigi panust, raskeid kohustusi ei saa jätta vaid väikse arvu liikmesriikide kanda.” Riigipeade mitteametlik kohtumine toimus Malta pealinnas neljapäeval, 12. novembril, järgnedes rändeteemalisele tippkohtumisele.

“Euroopa Liidu ees on väljakutse, millist varem pole nähtud. Pead ära pöörates ei kao põgenikekriis kuhugi. See muutub vaid hullemaks. Globaliseerumine võib silma hakata meie supermarketites või kinodes. Nüüd, kas tahame seda või mitte, on globaliseerumine jõudmas meie rannikule,” rääkis Schulz.

ELi fondidest eraldatavad kriisivahendid ja investeeringud peavad Schulzi sõnul jõudma sinna kuhu vaja võimalikult kiiresti. Lisaks peavad liikmesriigid varustama välispiiriagentuuri Frontex ja Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiametit teabe ja personaliga, et viia ellu ümberpaigutamise osas kokku lepitu.

Möödunud neljapäeval viibis Schulz Ateena lennujaamas, kus oli tunnistajaks, kuidas esimesed varjupaigataotlejad ümberpaigutamiskava raames Luksemburgi teele saadeti. “Kui neile esimestele sammudele ei järgne tulevate päevade jooksul uusi ümberpaigutuslende, ei tule me mitte kunagi olukorraga toime,” lausus Schulz riigipeadele Vallettas.

Samuti rõhutas ta koostöö olulisust kolmandate riikidega, kuid lisas, et need, kel ei ole mingit õigust ELi jääda, tuleb tagasi saata. “See on iga reeglitel põhineva migratsioonipoliitika lahutamatu osa.”

 

Allikas: Euroopa Parlament