Esita küsimus elik@nlib.ee

SCHENGEN 10: Proovi ja meenuta, milline oli reisimine piirikontrolli ajal

21.12.2017

Täna möödub 10 aastat sellest, kui Eesti sai osaks Schengeni õigusruumist. See tähendas, et enam Euroopa siseselt piirikontrollis seisma ei pidanud. ERR meenutab Schengeni jõudmist Eestisse ja vaatab ka leppe tulevikku.

21. detsembril 2007 kell 11 oli Valga ning Valka piirile kogunenud mitusada inimest, Eestist ja Lätist. Nende seas kahe riigi presidendid. Päikselises karges talveilmas kruvisid piirivalvurid lahti viimase musta-valge triibulise piiritõkke. Sellega oli Eesti ja Läti piir kustutatud, olgugi, et juriidiliselt võinuks sealt passikontrolli kartmata juba keskööl üle kõndida.

Samal õhtul tervitas peaminister Andrus Ansip Tallinna reisisadama D-terminalis Soome peaminister Matti Vanhaneni, kes pidulikul päeval sümboolselt ka passi koju jättis. “Schengen tähendab usaldusele põhinevat avatust. Ja see tähendab ka vastutust,” lausus president Toomas Hendrik Ilves ingliskeelses kõnes riigijuhtidele, eurosaadikutele ja diplomaatidele.

Toonane välisminister Urmas Paet meenutas ERRi palvel, et Eesti liitumine Schengeni õigusruumiga oli põhimõtteline uus saavutus, seda nii praktilise kui ka sümboolse tähenduse poolest. Esimest just seetõttu, et inimeste jaoks muutuski reisimine lihtsamaks, rääkimata majanduslikust mõjust ehk kaupade sujuvamast liikumisest.

“Teisalt on sümboolne tähendus mõõtmatu,” märkis Paet ja viitas piiride kadumisele ja Eesti liigitumisele piirideta ühendusesse.

 

Loe edasi: err.ee