Esita küsimus elik@nlib.ee

Sarkozy: kõige hullem stsenaarium EL-i jaoks on see, kui britid lahkuvad ja türklased liituvad

18.05.2016

Prantsusmaa endine (ja võimalik, et ka järgmine president) Nicolas Sarkozy andis äsja ajalehele Le Monde intervjuu, mille käigus avaldas arvamust, et praegune eurodebatt Suurbritannias annab võimaluse Euroopa Liidu taaskäivitamiseks.

Näiteks arvas paremtsentristist Sarkozy, et praegu Suurbritannias peetav debatt Euroopa Liidus jätkamise teemal on toonud esile mitmeid olulisi küsimusi, millele ka prantslased peavad vastuse leidma. Ta rõhutas, et toetab igal juhul Suurbritannia EL-is püsimist.

“Märkimisväärne osa brittide EL-kriitikast on täiesti põhjendatud. Eurooplaste rahulolematus Euroopa Liiduga on suur probleem kõikides maades,” tunnistas ta, kuid lisas, et Prantsusmaal ta sarnase referendumi korraldamist vajalikuks ei pea (erinevalt näiteks Prantsuse Rahvusrinde liidrist Marine Le Penist, kes pooldab Euroopa Liidust lahkumist – Toim.).

Sarkozy arvates tuleks hoopis brittide kriitikat tähele panna ning alustada arutelu Euroopa Liidu aluslepingu uuendamiseks. Sellega tuleks tema hinnangul alustada juba järgmisel aastal. Kusjuures nende uuendustega tuleb pihta hakata hoolimata sellest, kas Suurbritannia jääb EL-i liikmeks või mitte.

“Euroopa Liidu projekt tuleb aluspõhimõtetest saadik taaskäivitada. Euroopa Liidul puudub praegu igasugune juhtimine,” kurtis ekspresident.

Üheks Sarkozy ettepanekuks oleks see, et rändekriisi käes vaevlevas Euroopa Liidus peaks moodustama tugevat koostööd tegeva Schengeni tsooni siseministrite nõukogu, mille mõjuvõimsal juhil oleks voli ka Euroopa piiriagentuuri Frontex üle.

 

Loe edasi: uudised.err.ee