Esita küsimus elik@nlib.ee

Saksamaa ja Balti riikide välisministrite kohtumine keskendus Euroopa Liidule ja julgeolekule

14.09.2016

13.09.16

Täna toimus Riias iga-aastane Saksamaa ja Balti riikide välisministrite kohtumine. Eestit esindas eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas. Kõne all olid Balti riikide ja Saksamaa suhted, julgeolekuolukord regioonis, välispoliitika väljakutsed ning Euroopa Liidu tulevik. Ühtlasi märkis kohtumine 25. aastat diplomaatiliste suhete taastamisest Saksamaa ja Balti riikide vahel.

Maasikas tõi kohtumisel välja, et Saksamaa ja Balti riikide koostöö on tänasel päeval eriti oluline just Euroopa Liidu asjades. “Euroopa Liit on meie ühine raamistik ja ühtlasi ka meie ühine vastutus – peame koos tagama, et Euroopa Liit oleks tugev, arenemisvõimeline ning ühtne,“ rõhutas eriesindaja. „Selleks peab Euroopa Liit olema oma kodanike silmis usaldusväärne, võimeline lahendama kriise ning viima ellu oma poliitikaid ja eesmärke,” lisas ta.

Maasikas kinnitas, et Eesti hindab kõrgelt Balti riikide häid suhteid Saksamaaga. Eriesindaja tänas Saksa välisministrit Frank-Walter Steinmeierit Saksamaa kasvava panustamise eest Läänemere regiooni julgeolekusse, sealhulgas Balti õhuturbemissiooni. „Läänemere regioon on nii Balti riikide kui ka Saksamaa jaoks omaette prioriteet ja mul on hea meel, et oleme ühiselt selle julgeolekusse panustanud,“ rõhutas ta. Eesti eriesindaja ning Läti, Leedu ja Saksamaa välisministrid kinnitasid kohtumisel oma valmisolekut julgeolekualast koostööd tugevdada ning viia ellu NATO Walesi ja Varssavi tippkohtumistel vastuvõetud otsused.

Maasika sõnul on 1994. aastast toimuvad Saksamaa ja Balti riikide välisministrite kohtumised igati tulemuslikud. „Regulaarsed kohtumised aitavad meil omavahelist koostööd paremini planeerida ning järjepidevust hoida. Saksamaa on meie jaoks oluline partner, liitlane ja sõber,“ ütles eriesindaja. Kohtumisel osalesid lisaks Eesti esindajale Läti välisminister Edgars Rinkēvičs, Leedu välisminister Linas Linkevičius ja Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

Ühtlasi osales Matti Maasikas koos Läti, Leedu ja Saksamaa välisministriga täna Riias Läti välisministeeriumi, Saksa saatkonna ja Stockholmi Kõrgema Majanduskooli Riias koostöös toimunud arutelul Euroopa Liidu tuleviku teemal. Arutelust osavõtnud tõdesid, et Euroopa Liit peab erilist tähelepanu pöörama oma kodanike huvide kaitsele – kindlustama välispiire, võitlema terrorismiga, tugevdama siseturgu ja arendama digitaalset siseturgu.

Kohtumise ühisavaldus: http://www.mfa.gov.lv/en/news/latest-news/54745-joint-statement-by-the-f…

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/sets/72157672599…

Allikas: Välisministeerium