Esita küsimus elik@nlib.ee

Rõivas: Riia tippkohtumiselt ei tulnud tulemust, mida mõned riigid lootsid

25.05.2015

Peaminister Taavi Rõivase hinnangul ei tulnud Riias toimunud Euroopa Liidu idapartnerluse tippkohtumiselt tulemust, mida mõned riigid, kaasa arvatud Eesti, oleks lootnud, aga samas nentis Rõivas, et Ukraina ja Gruusia viisavabadusega seotud küsimused said päris korraliku vastuse.

Peaminister Rõivase sõnul ootas ka Eesti tugevamat seisukohavõttu Riia tippkohtumiselt. “Kui oleks ise sõna sõnalt, selle resolutsiooni kirjutanud, siis küllap oleks nii mõneski kohas kasutanud natuke karmimat ja otsesemat sõnastust,” tunnistas Rõivas saatele “Välisilm” antud intervjuus.

Samas märkis ta, et tegemist oli 34 riigi ühisavaldusega, mistõttu ei saanud lõpptulemust sõnastada päris nii nagu Eesti esindajad seda soovisid. “Meil on oma roll seda paremaks teha ja suunata, aga päris ideaalset tulemust ei saa,” sõnas peaminister.

Rõivase sõnul oli tippkohtumise kõige olulisem saavutus, et lõpuks pandi paika kriteeriumid Ukrainale ja Gruusiale, mille täitmisel võivad nende kahe riigi elanikud ilma viisata reisida Euroopa Liidu liikmesriikidesse.

“Tippkohtumisel öeldi selgelt välja, et tegemist on vaid tehniliste tingimustega, millel puudub poliitiline iseloom,” ütles Rõivas, kelle hinnangul on tegemist väga põhimõttelise edasiminekuga.

Samas tunnistas peaminister, et samuti idapartnerluse programmis osalevad Armeenia, Aserbaidžaan ja Valgevene on valinud pisut teise tee ning ei ole avaldanud soovi kuuluda Euroopa Liitu.

“Kuigi need riigid ei ole öelnud, et nad tahavad Euroopa Liidu liikmeks saada, siis needki riigid vajavad abi reformide läbiviimisel,” lausus Rõivas.

Loe edasi: uudised.err.ee