Esita küsimus elik@nlib.ee

Rõivas EL-Türgi kohtumisel Brüsselis: migratsioonikriisi saab lahendada tihedas koostöös EL naabritega

29.11.2015

Brüssel, 29. november 2015 – Peaminister Taavi Rõivas ütles tänasel Euroopa Liidu ja Türgi riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel, et on selge, et Euroopa Liit ei saa migratsioonikriisi üksi lahendada, oluline on teha koostööd Euroopa Liidu naabritega.

“Tänase kohtumise eesmärk oli kokku leppida EL ja Türgi ühises tegevuskavas rändekriisi lahendamiseks nii nagu mõned nädalad tagasi suutsime seda teha Aafrika riikidega Vallettas.” Rõivase sõnul sõltub koostööst, kas sõjapõgenikud on sunnitud Euroopasse edasi liikuma, või leiavad elamisväärsed tingimused koduriigile lähemal.

Türgi on vastu võtnud rohkem kui 2,2 miljonit süürlast ning kulutanud üle 7,5 miljardi euro rändekriisile. Euroopa Liit lubas Türgile anda põgenikega tegelemiseks omapoolset abi 3 miljardit eurot, Türgi kohustub vähendama rändesurvet Euroopale.

“Ühine tegevuskava on Euroopale rändesurve vähendamiseks kriitilise tähtsusega. See on samm ebaseadusliku sisserände vähendamiseks, smugeldajatelt jalgealuse õõnestamiseks ning säästab inimelusid,” ütles Rõivas.

“Kui tänased kokkulepped tegudeks saavad, annab see lootuse, et rändesurve Euroopale hakkab vähenema.”

Peaministri sõnul peab EL fookus jätkuvalt olema rändekriisi algpõhjuste lahendamisel ja humanitaartingimuste parandamisel põgenikelaagrites. Samuti tuleb tagada, et kõik Euroopa Liitu saabujad registreeritaks ning kaitset mittevajajate tagasisaatmine töötaks.

Tänases Euroopa Liidu ja Türgi ühisavalduses visandatakse kahepoolsete suhete tihendamise kava sh näiteks regulaarsete tippkohtumiste toimumine. Euroopa Komisjon tegeleb Türgiga peetavate laienemise ja viisavabaduse kõneluste kiirendamise võimalustega.

Allikas: Vabariigi Valitsus