Esita küsimus elik@nlib.ee

Rõivas Bocconi ülikoolis: andmete vaba liikumine võiks olla viies põhivabadus Euroopa Liidus

07.10.2015

Peaminister Taavi Rõivas rääkis täna Milanos Bocconi ülikoolis peetud kõnes Euroopa julgeolekust, rändekriisi lahendamisest ja tutvustas Eesti e-riigi võimalusi ning digitaalseid teenuseid. Peaminister avaldas lootust, et tulevikus on terve Euroopa e-teenused ühendatud.

“Julgeolekule panustamine on üks ühiskonna olulisemaid alustalasid. Konventsionaalsete sõjapidamise meetodite kõrval kasutatakse sõjaliseks otstarbeks tänapäeval ka arvutiteid ja sotsiaalmeediat,” tõi Rõivas näiteid ja lisas, et seetõttu on vaja ka ohtudele vastamisel ajaga kaasas käia.

“Euroopa peab jätkama sanktsioonidega Venemaale seni kuni Ukraina territoriaalne terviklikkus on taastatud,” ütles Rõivas. Samuti on Euroopa üks suuremaid väljakutseid rändekriis, mida saab peaministri sõnul lahendada vaid solidaarselt ning tegeledes ka probleemide algpõhjustega, milleks on sõjalised konfliktid näiteks Süürias ja Liibüas. Nii Eesti kui Itaalia jaoks on Liibanoni rahuvalvemissioon suurim mittesõjaline missioon .

Eesti e-riigist rääkides rõhutas peaminister Rõivas ka maksusüsteemi lihtsuse ja läbipaistvuse olulisust soodsa ärikeskkonna loomisel. Rõivas rõhutas, et riigi konservatiivne rahanduspoliitika on vastutustundlik tulevate põlvkondade suhtes.

Riigi e-teenuste puhul on peaministri sõnul oluline, et riik ei küsiks kodanikelt infot, mida ta juba teab, näiteks tänu maksude kogumisele, rohkem kui ühe korra. Lihtsad digitaalsed lahendused ja e-teenused mõjutavad lisaks kokkuhoiule ja efektiivsusele otseselt ka inimeste elukvaliteeti, sest teenused muutuvad kättesaadavamaks kõigile. “Tänu digitaalsele allkirjastamisele säästab Eesti riik 2% SKP-st, mis on võrdne meie kaitse-eelarvega,” tõi peaminister Rõivas näite.

“Andmete vaba liikumine tõstaks efektiivsust ja annaks võimaluse innovatsioonile teenuste valdkonnas, see võiks olla Euroopa üks põhiõigusi kaupade, teenuste, kapitali ja inimeste vaba liikumise kõrval,” rääkis Rõivas.

 

Allikas: Vabariigi Valitsus