Esita küsimus elik@nlib.ee

Rõivas: Balti riikide energiasüsteemide ühendamine Euroopaga tagab Eestile parema energiajulgeoleku

17.12.2015

Peaminister Taavi Rõivas kohtus täna Brüsselis Euroopa Komisjoni asepresident, energiavolinik Maroš Šefčovičiga, et arutada regiooni energiaprojekte.

Peaminister rõhutas gaasiühenduse BalticConnector strateegilist olulisust turu ühendamisel, et tagada varustuskindlus ja konkurentsivõimeline gaasihind.

Rõivas kinnitas Šefčovičile, et Eesti toetab erainvestorite soovi rajada regionaalne LNG terminal lähtudes sellest, et projektil on eraettevõtete turupõhine äriplaan.

Kohtumisel arutati ka regiooni elektrivarustusega seotud küsimusi. “Energiajulgeoleku saavutame siis kui Balti riigid on desünkroniseeritud Loode-Venemaa elektrisüsteemist ja ühendatud muu Euroopaga,” ütles Rõivas.

Eesti investeerib lähiaastatel 175 miljonit eurot täiendava elektriühenduse loomiseks Lätiga, millest 112 miljonit tasub Euroopa Liit. Ühendus parandab oluliselt ka Lääne-Eesti ja saarte elektriühendusi.

Peaminister tunnustas asepresident Šefčoviči Euroopa energialiidu arendamise eest ja ütles, et regiooni energiaturu ühendamine Euroopaga võimalikult kulutõhusal viisil on energialiidu põhimõtetega igati kooskõlas. Samuti mainis Rõivas, et EL peab jätkama energiallikate ja energiakanalite mitmekesistamisega ning tagama nende täieliku vastavuse siseturu põhimõtetele.

Allikas: Vabariigi Valitsus