Esita küsimus elik@nlib.ee

Rändeekspert: praegusele varjupaigasüsteemile pole head alternatiivi

05.05.2016

Euroopa Komisjoni ettepanekud varjupaigasüsteemi ehk nn Dublini süsteemi muutmiseks ei hakka ilmselt kunagi tegelikkuses toimima, sest hoolimata ametnike sepitsetud skeemidest teevad inimesed oma valikuid jalgadega, ütles rändeekspert Uku Särekanno.

Euroopa Komisjoni ettepanekud tulid paljudele üllatusena, rääkis Eesti ELi nõukogu eesistumise koordinaator ning nõunik Eesti alalises esinduses ELi juures Särekanno Vikerraadio saates “Uudis+”.

Tema sõnul on komisjon püüdnud Dublini süsteemi ümbervaatamisega juba viimased kümme aastat tegelda, kuid seni on peaaegu kõik katsed liiva joosknud.

“Põhjus on tegelikult väga lihtne – ühtki head alternatiivi tänasele süsteemile, kus varjupaigataotleja eest vastutab riik, kes ta sisse laseb, sisuliselt ei ole. Sest kui me läheks seda teed, et jaotaksime kõik taotlejad ära liikmesriikide vahel, siis see võtaks igasuguse vastutuse ära,” nentis ta.

Särekanno peab positiivseks, et komisjon pole taganenud põhimõttest, et vastutab see riik, kelle kaudu põgenikud Euroopasse sisenevad. Sellele juurde leiutatud bürokraatlik mehhanism, mis võimaldaks kuidagi tasandada liikmesriikide koormust, ei saa aga tema hinnangul eelnõuks, mis vastu võetakse, või kui peaks saama, ei hakka see reaalsuses toimima.

“Erinevalt kilukarpidest või rahast kipuvad inimesed ise oma valikuid tegema. See on ka põhjus, miks väga paljud inimesed suunduvad Saksamaale, Rootsi, Inglismaale, Belgiasse ja veel teistesse riikidesse, mis on peamised praegused sihtriigid. Ametnikud võivad küll välja mõelda vahvaid skeeme, kuidas teatud juhtudel koormust ümber jagada, aga paratamatult teevad inimesed piirideta alas oma jalgadega valikuid,” nentis ta.

 

Loe edasi: uudised.err.ee