Esita küsimus elik@nlib.ee

President Kersti Kaljulaid: otsuselangetajad peaksid kübervaldkonda paremini tundma õppima

23.11.2017

Enamasti poliitikud nõustuvad, et küberteemad on olulised, ning mõistavad valdkonna sõnavara ja toetavad kübervaldkonna initsiatiive,“ ütles president Kersti Kaljulaid täna Eurooa Kaitseagentuuri iga-aastasel konverentsil Brüsselis. „Samas näitas Tallinnas toimunud ELi CYBRID harjutus, et kuigi poliitikud on need, kes langetavad küberrünnaku puhul otsuseid, ei ole nende teadlikus ja arusaamine küberintsitentidest veel piisav,“ lisas riigipea.

„Kõigi uhkete initsiatiivide, küberkaitse programmide ja uute institustioonide kõrval ei tohiks unustada inimlikke vigu ja madalat küberhügieeni, mis võivad põhjustada julgeolekuprobleeme ka tulevikus,” lausus president Kaljulaid.

Arengud ja väljakutsed kübervaldkonnas tingivad vajaduse tegeleda pidevalt homsete tundmatute muutujatega, nagu näiteks tehisintellekt, lausus Vabariigi President. „Viimase kümne aastaga on kübervaldkond sedavõrd kiiresti arenenud, et küberrünnakud pole enam midagi üllatavat või uut,” lisas president Kaljulaid.

Presidendi sõnul ei ole kübervalkonna kiire arengu tõttu võimalik olla valmis kõigiks võimalikeks stsenaariumiteks või õpetada otsuselangetajaid ette konkreetseteks sündmusteks, kuid esimese sammuna saame juurutada küberhügieeni.

Riigipea kohtus täna hommikul ka ELi välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga, et arutada lähenevaid ELi tippkohtumisi Euroopa naabruspoliitika riikidega ja Aafrikaga, Eesti ELi eesistumise käiku ning Euroopa kaitsekoostööd. President Kaljulaid rääkis lähemalt oma hiljutistest visiitidest Gruusiasse ning Aafrikasse. Kaljulaidi sõnul on Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu vahel mitmeid koostöövõimalusi, nii majanduse, tehnoloogia kui digitaalse arengu valdkonnas. „Soovin muuta arusaama, et idapiirkonna riigid on ainult huvitatud koostööst idapoolsete riikidega ja kavatsen kindlasti ka edaspidi lõunapoolsetele riikidele rohkem tähelepanu pöörata,“ lausus Eesti riigipea.

 

Allikas: eu2017.ee