Esita küsimus elik@nlib.ee

POSTIMEHE INTERVJUU ELi eelarvepealik Oettinger: 2018 on viimane «normaalne» eelarve

02.11.2017

Kaks päeva tagasi Tallinn, eile Riia ja täna Vilnius. Just nii tihe on neil päevil Euroopa Komisjoni eelarvevoliniku Günther Oettingeri päevakava, sest ajaga ei joosta võidu mitte ainult Suurbritannia lahkumisläbirääkimiste tõttu, samal ajal on vaja jõuda üksmeelele ka selles osas, mis jääb ELi eelarvesse pärast 2020. aastat ja kust tuleb kärpima hakata.

Mis seisus on praegu ELi eelarvekõnelused?

Novembrikuu jooksul räägime läbi 2018. aasta eelarveprojekti. See protsess toimub teie rahandusministeeriumi eriesindaja Märt Kivise juhtimisel ja ta näeb väga palju vaeva, et see saaks novembri lõpuks valmis. Võib isegi öelda, et 2018. aasta eelarve on viimane «normaalne» eelarve. Sellega paralleelselt valmistame ette järgmist mitmeaastast finantsraamistikku, millega peame välja tulema järgmise aasta maikuus.

Brexiti valguses on palju «kas tuleb lepe või ei tule» hirmu õhus. Millised piirangud seab see ELi tulevasele eelarvele?

Esiteks, meie kindel ootus on, et Briti kolleegid peavad võetud kohustustest kinni kuni 2020. aastani, kuna tegemist on ühise otsusega, millele liikmesriigid andsid üksmeelselt nõusoleku 2013. aasta detsembris.

Teiseks, võib-olla järgneb sellele pärast 2020. aastat üleminekuperiood – jutt käib 2021. ja 2022. aastast. Kolmandaks, mis iganes viisil Brexit ka ei toimuks, oleme juba ELi 27 liikmesriigi tasandil teadvustanud, et kuna Suurbritannia oli – ja jätkuvalt veel ka on –, netomaksja, siis kaotame 12 kuni 15 miljardit eurot aastas.

Loe edasi: postimees.ee