Esita küsimus elik@nlib.ee

Postimees Ülemkogu eel: vaikus enne tormi

18.02.2016

Täna Brüsselis algava Ülemkogu eel pole sugugi selge, kas liikmesriikide valitsusjuhid ja riigipead jõuavad kahepäevasel kohtumisel kokkuleppele Ühendkuningriigi nõudmiste küsimuses.

Seda, et lõpptulemus pole sugugi selge, kinnitas kohtumisele eelneval päeval tehtud avalduses ka Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk, kelle ülesanne on liidrite kohtumist juhatada ning aidata liikmesriikidel jõuda omavahel kokkuleppele. Seejuures sünnivad Ülemkogus otsused konsensuslikult.

«Viimaste tundide konsultatsioonide põhjal pean ausalt tõdema, et ikka veel ei ole garantiid, et me kokkuleppele jõuame,» ütles Tusk eile tehtud avalduses. «Meil on erimeelsused teatud poliitilistes küsimustes ja ma olen täiesti teadlik, et nende lahendamine on keeruline.»

ELi liidrid seisavad kahe suure küsimuse ees: kuidas reageerida rändekriisile ning vastata ELi liikmesuse küsimuses referendumi korraldada lubanud Ühendkuningriigi peaministri David Cameroni esitatud soovidele. Kuigi rändetulv Euroopasse pole uuel aastal pidurdunud – ainuüksi sel aastal on ELi saabunud Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni andmetel üle 80 000 migrandi -, on käesoleva Ülemkogu suurimaks küsimuseks just Ühendkuningriigi võimalik lahkumine EList ehk nn Brexit.

usk märkis, et ELi liidrid peavad kasutama võimalust kokkuleppele jõudmiseks. «Kompromissiks pole paremat aega. Meie ühtsus annab meile jõu ja me ei tohi seda kaotada. See (Ühendkuningriigi lahkumine EList – toim) poleks kaotus üksnes Ühendkuningriigile ja Euroopa Liidule, vaid geopoliitiline võit neile, kes tahavad meid lõhestada,» märkis Tusk, nimetamata konkreetselt küll Venemaad.


Loe edasi:
Postimees