Esita küsimus elik@nlib.ee

Plovdiv ja Matera – 2019. aasta Euroopa kultuuripealinnad

08.01.2019

Rikka ajaloo- ja kultuuripärandiga linnad, mis vaatavad tulevikku. Plovdiv (Bulgaaria) ja Matera (Itaalia) on 2019. aasta kultuuripealinnad.

Plovdiv

Plovdiv on esimene Bulgaaria linn, mis kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Kesk-Bulgaaria lõunapoolses osas Traakia tasandiku südames asuv Plovdiv on oma ligikaudu 345 000 elanikuga riigi suuruselt teine linn.

„Pärast Bulgaaria eesistumisperioodi Euroopa Liidu Nõukogus (2018. aasta esimene poolaasta) on Plovdiv 2019 Bulgaaria jaoks järgmine suursündmus“, leiab Bulgaariast valitud Euroopa Parlamendi liige Andrey Kovatchev, kes kuulub Euroopa Rahvapartei fraktsiooni.

Plovdivi kui Euroopa kultuuripealinna moto on „Üheskoos“. See hõlmab nelja teemavaldkonda: „Sidumine“– etniliste rühmade ja vähemuste lõimimine ning eri põlvkondade ja sotsiaalsete rühmade kokkuviimine; „Ümberkujundamine“ – unarusse jäetud linnapiirkondade ümbermõtestamine ja uuele elule äratamine; „Taaselustamine“ – ajaloopärandi kaitse ja kultuuri parem kättesaadavus; „Rahunemine“ – kestliku eluviisi, sh mõõduka elutempo, „aeglase“ toidu ja tasaarengu propageerimine.

Kultuuripealinna programmis on üle 300 projekti ja ligi 500 üritust, mis toimuvad rohkem kui 70 eri paigas üle kogu linna. Parlamendiliige Kovatchev loodab, et 2019. aastal külastab Plovdivi üle kahe miljoni turisti.

Matera

Lõuna-Itaalias asuv 60 000 elanikuga Matera on tuntud ajalooliste koobaselamute (Sassi linnaosa) poolest. Matera vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Kultuuripealinna staatus annab linnale võimaluse tutvustada oma loodus- ja ajalooväärtusi kogu maailmale, märgib Itaaliast valitud Euroopa Parlamendi liige Piernicola Pedicini, kes kuulub Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsiooni. „Külastajad saavad imetleda kaljusse raiutud elamute ja kirikute omapärast ilu, 13. sajandist pärit toomkirikut ja linnaümbruse kaunist maastikku.“

Matera 2019 moto on „Avatud tulevikule“. Matera kui kultuuripealinna programmis on viis suurt teemat: „Iidne tulevik“, „Järjepidevus ja katkestused“, „Peegeldused ja seosed“, „Utoopiad ja antiutoopiad“ ning „Juured ja teed“. Kavas on kaks suurprojekti: „I-DEA“, mis keskendub Matera piirkonna kultuuri-, kunsti- ja inimajaloo uurimisele ja näitamisele, ning „Avatud loomekool“ – loomelabor, katsetuste ja interdistsiplinaarse innovatsiooni keskus.