Esita küsimus elik@nlib.ee

Peaminister Rõivas Jean-Claude Junckerile: Euroopa Liit peab rohkem tegema Süüria naabruses

16.09.2015

Stenbocki maja, 16. september 2015 – Peaminister Taavi Rõivas saatis Euroopa Komisjoni presidendile Jean-Claude Junckerile kirja, kus ta tegi ettepaneku suunata rohkem Euroopa Liidu rahalist toetust sõjakollete lähinaabritele. Toetus tuleb suunata põgenike elamis- ja haridustingimuste parandamisse riikides nagu Liibanon, Jordaania, Türgi, et vähendada põgenike hädavajadust raskete olude tõttu enda elu ohtu seades Euroopasse edasi liikuda.

„Peame üle vaatama olemasolevad vahendid ja leidma võimalused lisarahastuseks, et parandada põgenike elamis- ja haridustingimusi nendes riikides, kuhu nad esmalt jõuavad,“ sõnas Rõivas. Peaministri sõnul vähendaks see vajadust võtta ette meeleheitlik ja ohtlik teekond Euroopasse. „Aidates sõjapõgenikke nende kodule lähemal, vähendame me rändesurvet Euroopale,“ ütles Rõivas.

„Võttes näiteks Liibanoni – seal on ainuüksi Süüriast 1,5 miljonit põgenikku. Seal on hädavajadus humanitaarabi järele,“ ütles Rõivas. ÜRO andmetel on Liibanonil vaja 1,9 miljardit eurot, et järgmine aasta üle elada. Juba sel aastal vajab 18 miljonit Süüria kriisist mõjutatud inimest abi 7,4 miljardit euro ulatuses.

Peaminister rõhutas, et üksnes Euroopa sisepiiride sulgemine ei aita lahendada kriisi ega tegele ka põgenikekriisi algpõhjustega.

Peaminister Rõivas rääkis rändekriisist Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga esmaspäeval ka telefoni teel, kus ta rõhutas samuti, et Euroopa Liidul tuleb oluliselt suurendada toetust põgenikelaagritele väljaspool Euroopat ja eesliiniriikidele nagu Liibanon, Jordaania ja Türgi, et aidata neil sõjapõgenikega paremini toime tulla ja põgenike elutingumusi parandada.

Allikas: Vabariigi Valitsus