Esita küsimus elik@nlib.ee

Peaminister Jüri Ratas: Eesti võtab tõsiselt Euroopa Komisjoni majandussoovitusi

31.10.2017

30.10.2017

Eesti võtab tõsiselt Euroopa Komisjoni majandussoovitusi, kinnitas peaminister Jüri Ratas tänasel kohtumisel Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskisele ning tunnustas komisjoni üha põhjalikumat tööd ja analüüsi liikmesriikide majanduste jälgimisel.

„Eesti riigieelarve on tugev ning valitsus on pühendunud eelarve tasakaalus hoidmisele kesk-pika perioodi eesmärkide piires. Valitsus esitas riigikogule riigieelarve eelnõu struktuurse puudujäägiga 0,25 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. See on kooskõlas Eesti fiskaaleesmärgiga ning just seda kooskõla Euroopa Komisjon hindabki,“ selgitas Ratas.

Lisaks vastutustundlikule eelarvepoliitikale on Euroopa Komisjon teinud Eestile soovitusi ka soolise palgalõhe vähendamise ning teadus- ja arendustegevuse ühiskondliku kasu suurendamise kohta. Peaministri sõnul on need kõik olulised eesmärgid valitsusele. Kehtiva heaolu arengukava eesmärkideks on seatud suurem sotsiaalne kaasatus, tööhõive kõrge tase, pikk ja kvaliteetne tööelu, sotsiaalse ebavõrdsuse ja vaesuse vähendamine ning sooline võrdsus. Suhtelise vaesuse määra vähendamiseks on madala sissetulekuga inimestele kehtestatud maksusoodustusi ning suurendatud osade pensionäride toetusi.

Asepresident Dombrovskise ülesannete hulka kuulub Euroopa Komisjonis ka Euroopa majandus- ja rahaliidu arendamine.

Peaminister Ratas rõhutas, et Euroopa majandus- ja rahaliit peab olema tugev ja toimiv selleks, et Euroopa majandus kasvaks ning võimalike uute kriiside risk oleks väiksem.

„Euroopa majandus- ja rahaliit tuli oma esimesest tõsisest kriisist edukalt ja ühtegi liiget kaotamata läbi. Euroala majandus kasvab ootustest kiiremini ning töötus on langenud madalaimale tasemele alates 2009. aastast. Tugeva rahaliidu oluliseks eelduseks on püsivalt kiire majanduskasv,“ märkis Ratas. „Siiski toibuvad riikide majandused kriisist erinevalt. Mitmete riikide kõrge võlatase teeb nad haavatavaks, juhul kui peaks tulema uus langus. Osades riikides on töötuse määr jätkuvalt kõrge. See toidab rahulolematust ning loob pinnase populismile ja Euroopa Liidu vastastele. Kõik see mõjutab ka ühisraha stabiilsust,“ lisas peaminister.

Allikas: eu2017.ee