Esita küsimus elik@nlib.ee

Paet: Eestisse sooviksid tulla pagulased pigem EL-ist väljaspool asuvatest põgenikelaagritest

21.12.2015

Eestisse sooviksid tulla põgenikud, kes on väljaspool Euroopa Liitu asuvates põgenikelaagrites, leiab Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet. Selleks, et Eesti saaks võtta inimesi pigem sealt kui Itaaliast või Kreekast, on vaja eelkõige sõlmida kokkulepped ÜRO pagulasvoliniku ametiga.

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul ei lähe põgenike ümberpaigutamine Kreekast ja Itaaliast sujuvalt, sest sinna jõudnud inimesed on kurjategijatele maksnud tuhandeid eurosid ning ette võtnud ohtliku meretee, sihiga jõuda just Saksamaale või Rootsi, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Tema sõnul ei ole Eesti ainulaadses olukorras: keegi ei taha minna ka näiteks Luksemburgi, rääkimata veel teistest Euroopa Liidu maadest.

Samas tuletas Paet meelde, et põgenike ümberpaigutamisel on ka teine osa, mis puudutab neid inimesi, kes ei ole Euroopasse veel tulnud ning on peamiselt Türgi, Jordaania ja Liibanoni põgenikelaagrites.

“Suure tõenäosusega need inimesed hakkavad paigutuma erinevatesse Euroopa riikidesse, sest kui nende ette seal – põgenikelaagris väljaspool Euroopat – pannakse valik, kas te saate varjupaiga Euroopas, näiteks Eestis või Rumeenias või te ei saa midagi, siis suure tõenäosusega ikkagi need inimesed seal sel juhul teevad valiku pigem Euroopa kasuks,” rääkis Paet.

Eesti on lubanud vastavalt kokkuleppele teiste Euroopa Liidu riikidega võtta kahe aasta jooksul vastu umbes 550 põgenikku. Siseminister Hanno Pevkuri sõnul ei ole Eesti jaoks vahet, kas need inimesed on juba Euroopasse jõudnud või asuvad kriisikollete läheduses põgenikelaagrites.

Pevkur lisas, et kõige olulisem on ikkagi see, et need inimesed tõesti vajaksid rahvusvahelist kaitset ja nad oleks valmis Eestisse tulema.

 

Loe edasi: uudised.err.ee