Esita küsimus elik@nlib.ee

Õiguseksperdid on halli passi omanikele EL-i valimistel hääleõiguse andmise osas eriarvamusel

15.04.2016

Kui endine Euroopa inimõiguste kohtu kohtunik Rait Maruste toetab Euroopa parlamendi liikme Yana Toomi ja tema Läti kolleegide petitsiooni, millega soovitakse europarlamendi valimistel hääletusõigust ka halli passi omanikele, siis Tartu ülikooli õigusteadlane Carri Ginter leiab, et antud petitsioon on vastuolus EL-i aluslepingutega.

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi hinnangul on ebaõiglane, et Eesti elavad kodakondsuseta isikud ehk nn. halli passi omanikud europarlamendi valimistel osaleda ei saa. Et nende inimeste hääleõigust laiendada koostas Toom koos Läti kolleegidega ka vastava petitsiooni, vahendasid ERR-i raadiouudised.

“Petitsiooni eesmärk on anda Euroopa Parlamendi valimistel hääleõigus neile, kes elavad Euroopa Liidu, maksavad makse aga keda seadus käsitleb kolmandate riikide kodanikena,” selgitas Toom. “See, mis toimub Euroopa Liidus, puudutab meid kõiki. Kaasa arvatud ka halli passi omanikke,” lisas europarlamendi saadik.

Petitsioonis välja toodud argument on, et seda palju mõnel liikmesriigil on europarlamendis kohti otsustatakse riigi elanike arvu põhjal. Sestap on ebaõiglane, kui osa potentsiaalseid valijaid oma esindajat europarlamenti saata ei saa.

Argumentatsiooniga nõustub ka endine Euroopa inimõiguste kohtu kohtunik Rait Maruste. “Euroopa Parlamenti on käsitletud kui kogu Euroopa Liidu elanikkonna esindusorganit ja seetõttu oleks loomulik eeldada, et ka need inimesed, kes kodanikud ei ole, saaksid osaleda europarlamendi valimistel,” leidis Maruste.

Ginter: petitsioon ei ole kooskõlas EL-i leppega

Tartu ülikooli Euroopa õiguse dotsent Carri Ginter petitsiooni sisuga aga ei nõustu, kuna tema sõnul on see vastuolus Euroopa Liidu aluslepinguga. “Euroopa Liidu leping ütleb järgmist: Euroopa Liidu kodanikud valivad parlamendi ja Euroopa Liidu kodanikud on liikmesriikide kodanikud,” rääkis Ginter.

 

Loe edasi: uudised.err.ee