Esita küsimus elik@nlib.ee

Ohtlikuks kuulutatud, kuid paljulevinud taimekaitsevahend glüfosfaat võib saada EL-is piirangud

10.05.2016

Euroopa komisjoni ettepanekul keelustataks laialt levinud taimekaitsevahendite toimeaine glüfosaadi kasutamine avalikes kohtades nagu pargid ja mänguväljakud, kuid professionaalsesse põllumajandusse jääb paljude teadlaste poolt ohtlikuks kuulutatud aine suure tõenäosusega alles.

Liikumine Organic Estonia on aga teinud ettepaneku lõpetada Eestis kõigi mürgiste taimekaitsevahendite kasutamine.

Eesti maaülikooli taimekaitseosakonna juhataja Marika Mänd tõdes, et umbrohutõrjeks kasutatav glüfosaat on küllalt tõhus, kuid teisalt on see aine inimesele ja looduskeskkonnale kahjulik, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Näiteks konnadel võib see põhjustada hermafrodiitsust. Peale selle on Männi sõnul teada, et inimestele mõjub glüfosfaat pahaloomuliste kasvajate teket soodustavalt, nõrgematel juhtudel esineb ainega kokkupuutujatel allergianähte.

Glüfosaadi kahjulikke mõjusid on palju nimetatud, kuid ometi sisaldavad seda ainet suur osa maailmas aga ka Eestis kasutatavatest taimekaitsevahenditest. Et glüfosaadi kasutusluba Euroopa Liidus hakkab lõppema, peavad liikmesriigid 18. mail hääletama selle loa pikendamise üle.

Maaeluministeeriumi taimeterviseosakonna nõuniku Evelin Hillepi sõnul Euroopa Komisjonis valminud eelnõu glüfosaadi kasutamisele professionaalses põllumajanduses piiranguid siiski ei sea ja see jääb järgmiseks üheksaks aastaks kasutusse alles.

“Komisjon on esitanud eelnõu, mis seab [glüfosfaadi kasutamisele] siiski teatavaid piiranguid: näiteks [on kasutamine piiratud] avalikes parkides, aedades, spordi- ja puhkealadel, koolides ja laste mänguväljakute ja tervishoiasutuste läheduses,” loetles Hillep.

 

Loe edasi: uudised.err.ee