Esita küsimus elik@nlib.ee

Ministeerium: Eesti võtab ümberpaigutamise esimeses etapis vastu 150 põgenikku

20.07.2015

Brüsselis toimunud erakorralisel Euroopa Liidu siseministrite kohtumisel kinnitati Euroopa Ülemkogu otsus 60 000 inimese abistamiseks ning tehti vahekokkulepe, mis puudutab ligi 55 000 sundrändes osalevat inimest, kuid Reutersi andmetel ei jõudnud EL-i siseministrid täna lõplikule kokkuleppele, mille alusel varjupaigataotlejaid jaotatakse. Ümberpaigutamise esimeses etapis võtab Eesti 150 Vahemere kriisis osalevat põgenikku.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul oli tegemist väga pingelise ja emotsionaalse aruteluga, kuid kokkuvõttes olulise edasiminekuga Vahemere kriisi leevendamiseks.

“Õhtuks olid riigid valmis ümber paigutama ja -asustama kokku ligi 55 000 inimest, millest Eesti osa moodustab kahe aasta jooksul 150 inimest. Samas Euroopa Liidu valitsusjuhtide seatud eesmärk 60 000 pagulase abistamiseks veel ei täitunud ning arutelu jätkub aasta lõpus,” tunnistas Pevkur siseministeeriumi pressiteates.

Pevkur lisas, et arvestades lõpp-eesmärgist puudu jäänud ligi 5 000 abivajavat inimest, võib hinnata, et Eestil tuleb täiendavalt vastu võtta veel 20 kuni 30 pagulast.

Ministri sõnul on liikmesriikidel aga väga erinevad arusaamad. “Paljud soovisid ikkagi näha seda, et Itaalia ja Kreeka panustavad rohkem piiri tugevamaks muutmisesse ja et piir peaks. Teiselt poolt Itaalia ja Kreeka ootasid, et oleks tulnud otsus kogu 60 000 osas. Nii et oli väga kirglik ja emotsionaalne arutelu, aga ma usun, et kõige olulisem on see, et selline vahekokkulepe täna sündis,” rääkis Pevkur “Aktuaalsele kaamerale”.

Loe täies mahus: uudised.err.ee