Esita küsimus elik@nlib.ee

Mikser kõneles Hispaania ja Portugali välisministriga ELi tulevikust, Eesti eesistumisest ning kaitsekoostööst

24.01.2017

Välisminister Sven Mikser arutas eile Barcelonas kohtumistel Hispaania välisministri Alfonso Dastise ning Portugali välisministri Augusto Santos Silvaga Euroopa Liidu tulevikku, kaitsekoostööd ning eelseisvat Eesti eesistumist ELi Nõukogus.

ELi tulevikust kõneldes rõhutas välisminister Sven Mikser, et liikmesriikidel on oluline tegutseda ühtse ning otsustusvõimelisena. Mikser tutvustas Hispaania ning Portugali kolleegile Eesti ELi Nõukogu eesistumise prioriteete. „Keskendume uuendusmeelse, turvalise, digitaalse ning kaasava Euroopa arendamisele,“ lausus välisminister. Mikser avaldas heameelt, et Portugal lähetab Eesti eesistumise ajaks Tallinnasse diplomaadi.

Mikser arutas kohtumistel Dastise ning Santos Silvaga Euroopa julgeolekut, ELi ja NATO koostööd ning kaitsekoostööd laiemalt. „Eesti hindab kõrgelt Hispaania ning Portugali panust Balti riikide õhuturbemissiooni. Loodame jätkata edukat koostööd mõlema riigiga ka edaspidi,“ sõnas Mikser. Välisminister tõstis esile ka Hispaania panust NATO küberkaitsekoostöö keskuse tegevusse ning avaldas heameelt, et peatselt liitub keskusega ka Portugal.

Veel kõneldi Ühendkuningriigi EList lahkumisega seonduvast, rändekriisist ja suhetest Ameerika Ühendriikide ning Venemaaga.

Mõlemal kohtumisel arutati ka koostööd ja vastastikuste kandidatuuride toetamist rahvusvahelistes organisatsioonides. Eesti kandideerib ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks perioodil 2020–2021. Mikser õnnitles oma Portugali kolleegi Santos Silvat Antonio Guterrese hiljutise ÜRO peasekretärina ametisse astumise puhul.

Mikser kutsus Hispaania ning Portugali välisministrit külla Eestisse.

Välisminister Sven Mikser kohtub täna Barcelonas ka Vahemere Liidu peasekretäri Fathallah Sijilmassiga, et arutada võimalusi koostöö tihendamiseks ELi lõunanaabruse teemades seoses läheneva Eesti ELi Nõukogu eesistumisega.

 

Allikas: Välisministeerium