Esita küsimus elik@nlib.ee

Mihkelson: Eesti peaks Cameroni ja Brexiti ümber toimuval silma peal hoidma

13.04.2016

Suurbritannias toimuv sisepoliitilist võitlust ja riigi peaminister David Cameroni ümber keerlevat Panama dokumentidega seotud skandaali tuleks Eestis tähelepanelikult jälgida, sest sel on mõju Eesti majandusele ja kaitsepoliitikale, leidis riigikogu liige Marko Mihkelson.
Just viimastel päevadel on Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise ehk nn Brexiti üle käivas debatis toimunud märgilise tähendusega muutus: viimase arvamusküsitluse järgi eelistab suurem hulk vastanutest euroliidust lahkumist, rääkis Mihkelson Vikerraadios.

Suure tõenäosusega on euroskeptikuid lisandunud seetõttu, et hiljuti ilmnes Cameroni seos Panama advokaadibüroost lekkinud dokumentidega, millest ilmneb, et peaminister on tõenäoliselt kasutanud maksuparadiisi pärandimaksust hoidumiseks. Kuigi tema seotus fondidega jääb peaministriameti eelsesse aega, tekitas leke brittides pahameelt.

“Konks on selles, et kui Panama dokumentidest hakkas ilmnema Cameroni nimi ja seotus dokumentidega, ei reageerinud ta sellele kohe,” selgitas Mihkelson Cameronile tekkinud survet. Mõned päevad hiljem avaldas Cameron oma viimase kuue aasta maksudeklaratsioonid.

“See on Briti peaministrite ajaloos pretsedenditu ja näitab, kui tugeva rünnaku all Cameron on,” sõnas Mihkelson.

Brexit võtaks Eestilt mõjutuspartneri ja raputaks NATO-t

Cameroni ümber toimuvat on aga oluline jälgida, sest juhul, kui Brexit tõeks peaks saama – ja sinnapoole avalik meelsus paistab liikuvat -, avaldab see tugevat mõju kogu maailmale ja loomulikult otse ka Eestile.

Näiteks on Suurbritannia olnud euroliidu asjades tihti Eestiga sama meelt, mistõttu kaotaks Eesti Brexiti korral tugeva poliitilise partneri. Viimati oldi ühes paadis Venemaale kehtestatud sanktsioonide küsimuses.

 

Loe edasi: uudised.err.ee