Esita küsimus elik@nlib.ee

Matti Maasikas Eesti ELi eesistumisest: meie peamised riskikohad on poliitilised ja käes on hetk, mil valitsus peab ütlema, mida me tahame saavutada

04.01.2017

Euroopa Liidu jaoks võib lõppenud 2016. aasta paista tõelise annus horibilis´ena. Ühe suure liikmestriigi lahkumine laseb juba esitada ka päris eksistentsiaalseid küsimusi kogu uniooni tuleviku üle. Rändekriisi surve Türgi suunalt Balkanile küll taandus, kuid Süüria kodusõda ja rände muud algpõhjused pole kuskile kadunud, tõenäoliselt ostis EL nn Türgi leppega vaid lisaaega.

Rändekriisi haldamise, eriti EL ühtse asüülisüsteemi reformi arutelud (iseenesest võimalikud vaid kuna või kuni Türgi-Kreeka piir peab) halvendasid jätkuvalt atmosfääri liikmesriikide vahel ja solidaarsus on üha enam sõna, mida uratatakse kontekstis: kui nii, siis te ei saa meilt solidaarsust teistel aladel… Maailmas toimub globaliseerumise taandumine või vähemalt aeglustumine; ja kuna Euroopa mandril tähistab globaliseerumist just EL oma vaba liikumisega, siis on see trend EL-ile eriti ohtlik. Neist asjadest kirjutasin hiljuti pikemalt Postimehes.

Loe edasi: Eesti Päevaleht