Esita küsimus elik@nlib.ee

Maksudest kõrvalehoidumine: saadikute arvates õõnestab ELi Nõukogu ELi usaldusväärsust

02.02.2018

Ainuüksi Euroopa Liit kaotab maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise tõttu hinnanguliselt 1000 miljardit eurot aastas.

Valitsused saaksid kaotatud maksuraha kasutada tervishoidu, haridusse ja muude sotsiaalhoolekande teenustesse panustamiseks, kuid selle asemel läheb raha maksuparadiisidesse üle maailma. Näiteks oleks „Panama paberitega“ seoses kaotatud maksurahaga saanud toetada ligi 1,5 miljonit töökohta üle maailma.

Maksuparadiiside musta nimekirja loomine oli rahapesu, maksustamise vältimise ja maksudest kõrvalehoidumise erikomisjoni üks põhilisi nõudeid uurides, millised meetmed tuleks kasutusele võtta, et võidelda maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumisega.

Vaatamata viimasele otsustasid ELi liikmesriikide majandusministrid eemaldada Panama ja seitse teist riiki (Barbados, Grenada, Lõuna-Korea, Mongoolia, Macau, Tuneesia ja Araabia Ühendemiraadid) maksuparadiiside mustast nimekirjast tänavu 23. jaanuaril, sest nad lubasid tegeleda ELi kartustega.

„ELi Nõukogu otsus on kohatu. Otsustamisel ei peaks toetuma mittesiduvatele lepetele ja kinnitustele. ELi Nõukogu peaks tegema faktidest juhindudes kindlaks, millised riigid mustast nimekirjast eemaldada ning millised ELi riigidki lisada,“ ütles endine „Panama paberite“ uurimiskomisjoni esimees Werner Langen (EPP, DE).

„Ma usun, et see otsus õõnestab ELi usaldusväärsust, mis pole kunagi olnud liialt veenev, arvestades seda, et mõningad maailma suurimad maksuparadiisid on pidevalt reformidest keelduvad ELi liikmesriigid,“ sõnas endise PANA uurimiskomisjoni aseesimees Ana Gomes (S&D, PT).

„Praegused õigusaktid annavad mõningatele liikmesriikidele võimaluse kasutada seaduslikku maksudest kõrvalehoidumist kui „ärimudelit“, millega toetada riigi enda majandust. Sellisele tegevusele peab saabuma lõpp, et kindlustada õiglane maksukonkurents liikmesriikide vahel,“ lisas Langen.

Oxfam: „tasu töö, mitte rikkuse eest“

Oma viimases ebavõrdsust käsitlevas raportis ütleb Ühendkuningriigi heategevusorganisatsioon Oxfam, et just ülirikkad peaksid maksma rohkem makse ning maksuparadiisidele peab saabuma lõpp. Selle saavutamiseks pakkus Oxfami raport välja luua objektiivne must nimekiri kõige hullematest maksuparadiisidest ja võtta kasutusele automaatsed sanktsioonid ettevõtete vastu, kes maksuparadiise ära kasutavad.

„Me näeme seost ebaõiglase maksusüsteemi ja meie ühiskonnas kasvava ebavõrdsuse vahel,“ lausus parlamendisaadik Gomes.

„Ebavõrdsus loomulikult valab õli populismi tulle ja diskrediteerib meie valitsusi, poliitilisi erakondi ja avalikke institutsioone. Kahjuks on veel pikk tee minna, et liikmesriikide retoorika võitluses ebavõrdsuse ja maksupettustega vastaks ka tegudele. Euroopa Komisjoni ja parlamendi ettepanekutele ning seisukohtadele tõmmatakse ELi Nõukogus pidevalt vesi peale,“ lisas ta.

„Panama paberid“ ja „Paradiisi paberid“ paljastasid, et ülirikkad peidavad maksuametite eest ülemaailmse maksuparadiiside võrgustiku kaudu üle 6 triljoni euro.