Esita küsimus elik@nlib.ee

Maasikas: Macroni ja Merkeli EL-i tuleviku ühisvaade on ebaühtlane

20.06.2018

Saksamaa ja Prantsusmaa liidrite teisipäevased avaldused Euroopa Liidu (EL) ühise tulevikuvaate kohta on ebaühtlased, kuid näitavad, et EL-i reform aeglaselt taas liigub, leiab välisministeeriumi asekantsler ja endine Eesti eriesindaja Euroopa Liidu juures Matti Maasikas.

“Kahe EL-i suurima liikmesriigi ühist tulevikuvaadet oodati väga kaua, pea aasta. Tulemus on ebaühtlane: väga detailne ESM-i ja pangandusliidu kriisimehhanismi backstopi üle, palju üldsõnalisem näiteks välispoliitika üle. Lepe kannab ikkagi DE [Saksamaa] pitserit, Macroni soovitust on sisse pikitud elemente ja mitte vastupidi. Viimase (ja AT eesistuja) lööklausest “Euroopa, mis kaitseb” pole tekstis midagi,” märkis Maasikas oma blogis avaldatud kommentaaris.

Rände osas puuduvad kõige lennukamad viimaste aegade ideed nagu asüülitaotluspunktide loomine väljaspool EL-i. “Lubatakse muudegi riikidega sõlmida Türgi-stiilis leppeid rändevoogude tõkestamiseks, tugevdada piirivalvet ja luua EL ühtne asüülisüsteem. Kas see aitab Merkeli kodus hädast välja?” küsib Maasikas viidates Saksamaa kantsleri Angela Merkeli viimaste nädalate raskustele oma valitsuskaaslastega.

 

Loe edasi: err.ee