Esita küsimus elik@nlib.ee

Maasikas: Eesti on valmis Brexiti järel EL-i eelarvesse rohkem maksma

18.12.2017

Pärast Brexitit võivad riikide sissemaksed Euroopa Liidu eelarvesse kasvada. Eesti oleks taolise otsusega päri, ütles Eesti esindaja Euroopa Liidu juures Matti Maasikas.

Euroopa Liidu järgmisel eelarveperioodil võivad otseselt Eestit mõjutavad fondid senisest vähem raha saada. Samas oleks Eesti päri ka sellega, kui riigid peaks oma sissemakseid liidu eelarvesse suurendama.

Maasikas ütles ERR-ile, et kui palju Brexit EL-i järgmist eelarveperioodi mõjutab, me praegu veel täpselt ei tea. Suurbritannia netosissemakse on ligi kümme miljardit eurot aastas.

“Muidugi on see suur summa, aga praegu on meil ikkagi väga paras aeg mõelda, et kas meie ambitsiooni tase on ikka ainult Brexiti augu kinnitoppimine või järsku saame ka kõik pisut rohkem panustada. See on näiteks asi, milleks Eesti on valmis,” lausus Maasikas.

Maasikas tuletas, meelde, et praegust eelarveperioodi kokku leppides seisis just Suurbritannia kõige tugevamalt suuremate sissemaksete vastu.

“See, et ei läheks üle ühe protsendi rahvuslikust koguproduktist. Vaatame, ei julge ennustada, aga see ei pruugi olla enam nii religioosne küsimus,” tähendas Maasikas.

Laiem arutelu uue eelarveperioodi mahu ja raha jaotumise üle algab tuleva aasta maikuus, mil Euroopa komisjon peaks esitama kõigepealt oma nägemuse. Ehk sisuliselt eelarveperioodi eelnõu. Räägitud on ka sellest, et võib-olla käiakse välja juba üsna vana mõtte kehtestada liidu-ülene Euroopa maks.

 

Loe edasi: err.ee