Esita küsimus elik@nlib.ee

Maaeluminister Tarmo Tamm arutas Iiri kolleegiga Brexiti mõjusid

29.03.2017

29.03.2017

Maaeluminister Tarmo Tamm rääkis eile Eestit külastanud Iiri põllumajandusministri Michael Creediga Brexitist ja selle mõjudest Eesti ja Iirimaa majandusele ning tutvustas Eesti Euroopa Liidu eesistumise prioriteete.

Maaeluminister Tarmo Tamm selgitas ELi tulevase eesistujana, et Ühendkuningriigi otsus väärib austamist ning Eesti huvides on, et nende EList lahkumine oleks rahulik, sujuv ja konstruktiivne.

„Me peame hoidma 27 liikmesriigi ühtsust ning saavutama ELi ja Ühendkuningriigi lähedased, tasakaalustatud ja sõbralikud suhted ning jätkuva koostöö ka pärast nende EList väljaastumist. Eesti jaoks oleks võimalikult minimaalsete tariifidega ja regulatiivsete piirangutega kaubandussuhete sisseseadmine tervitatav edasine asjade käik,“ ütles Tamm.

Minister märkis, et kuigi Brexiti otsesed mõjud Eesti põllumajandusele ei ole suured, võivad need meidki majanduslikult mõjutada partnerite kaudu, kes Ühendkuningriigiga äri ajavad.

Seevastu Iiri põllumajandustootjad on Ühendkuningriigiga väga tihedalt seotud. Iiri põllumajandusminister Michael Creed ütles, et Iirimaa põllumajandustoodangust 40 protsenti eksporditakse Ühendkuningriiki. Aastane ekspordi maht on 5 miljardit eurot, millest suurima osa moodustavad veiseliha ja piimatooted.

„Väikse riigi probleemid suure turuga naabri kõrval on meil Iirimaaga sarnased, kui meenutada hiljutist Venemaa turu sulgumist Eesti tootjatele. Ühendkuningriigi väljaastumine Euroopa Liidust annab võimaluse paralleelide tõmbamiseks ja me mõistame iirlaste muret,“ märkis Tamm.
Brexiti tagajärgede võimalikud mõjud on Iirimaal veel täpselt hindamata, kuid ilmselgelt on need märkimisväärsed. Lisaks majanduslikele probleemidele võivad need tekitada sotsiaalseid pingeid.

Allikas: Maaeluministeerium