Esita küsimus elik@nlib.ee

London: praegune tollirežiim EL-iga kehtigu veel kolm aastat

08.06.2018

Briti peaminister Theresa May esitas neljapäeval pärast kõnelusi Brexiti küsimuses eri meelt olevate ministritega kompromissettepaneku, mille järgi jääks praegune kaubandus- ja tollirežiim Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahel kehtima vähemalt kolmeks aastaks kuni püsiva lahenduse leidmiseni.

Briti valitsus on lõhenenud Euroopa Liidust lahkumise järel selle tolliliidust lahkumise küsimuses. Tolliliitu jäämine või sealt lahkumine mõjutab otseselt seda, kas EL-i kuuluva Iirimaa ja Ühendkuningriigi koosseisus oleva Põhja-Iirimaa piiril, millest saab järgmisel aastal EL-i välispiir, jääb kehtima praegune tollikontrollita piirikorraldus.

Debati keskmes on nn tagavaralahendus Iiri piiri küsimuses, mis läheb käiku juhul, kui Suurbritannia ja EL ei saavuta lahkumiskõnelustel laiemat kokkulepet kaubanduses, mis aitaks vältida tollikontrolli ning piiripunktide teket Iirimaa ja Põhja-Iiri piiril. Piiri vältimine on tähtis majandussidemete säilitamise jaoks iiri saarel ning Põhja-Iiri rahuprotsessi kaitsmise seisukohalt.

May ettepanek annab tagavaralahendusele sisu ja see võib rahuldada mõlemat leeri Briti valitsuses.


Loe edasi: 
err.ee