Esita küsimus elik@nlib.ee

Lilleväli: Eesti ei saa eesistujana EL-i laeva ringi keerata

28.01.2016

Euroopa Liidu sekretariaadi EL-i asjade direktori asetäitja Piret Lillevälja sõnul on EL-i eesistuja roll eelkõige juhtida majandusliidu õigusloome protsessi ning leida liikmesriikide ministrite vahel konsensus, mistõttu peavad uued liikmesriigid oma eesistumist pikalt ette planeerima.

Piret Lilleväli ütles saates “Terevisioon”, et kui n-ö vanemad Euroopa Liidu liikmesriigid, kes on juba korduvalt eesistuja kohustusi kandnud, ei valmista oma EL-i eesistumist nii kaua ette, siis uued liikmed nagu näiteks Balti riigid peavad seda tegema pikemalt.

“Ka Eesti on alustanud ettevalmistusi varem ja seetõttu on meil üldine tegevuskava juba kaks aastat olemas olnud,” märkis Lilleväli.

Kuigi Euroopa Liit ei sea eesistujale otseseid kohustusi ja tingimusi, siis Lilleväli nentis, et iga liikmesriik, kes kuueks kuuks eesistuja rolli võtab, ei saa laeva ringi keerata.

“Täielikult oma plaaniga tulemine polegi võimalik, kuna EL-i seadusloome protsess on suhteliselt aeglane ehk see võtab keskelt läbi aega kaks aastat, siis on kuue kuuga midagi raske ära teha,” tõdes Lilleväli.

See tähendab, et algatused, mida eesistuja juhtima hakkab, on juba olemas ning liidri roll on nende rakendamist neutraalselt juhtida arvestades seejuures kõigi liikmesriikide huve. Eesistuja otsib liikmesriikide vahelist konsensust eelkõige EL-i ministrite nõukogudes.

 

Loe edasi: uudised.err.ee