Esita küsimus elik@nlib.ee

Lauristin europarlamendi presidendi valimistest: esimest korda pole kellelgi lõpptulemusest aimu

11.01.2017

Järgmisel teisipäeval valib Euroopa Parlamendi täiskogu Strasbourgis uut parlamendi presidenti, kuid ilmselt esimest korda europarlamendi ajaloos ei tea tõepoolest keegi, kes lõpuks valitakse, sest kindlaid kokkuleppeid praegu ei sõlmita, rääkis Sotsialistide ja Demokraatide fraktsiooni aseesimees Marju Lauristin.

Varasem kokkulepe Euroopa Rahvapartei ja sotsiaaldemokraatide vahel nägi ette, et esimese poole ametiajast on koht sotsialistide ja teise poole rahvapartei käes. Eelmise aasta lõpul aga sotsid taganesid leppest, sest konservatiividele kuulub juba nii Euroopa Komisjoni kui Euroopa Ülemkogu presidendi koht.

Marju Lauristin rääkis Vikerraadio saates “Uudis+”, et tegelikult on asi palju keerulisem. “See info, mis praegu on, näitab, et kõik fraktsioonid, suuremad fraktsioonid vähemasti, esitavad oma kandidaadi. See tähendab, et nii konservatiivid, sotsialistid, liberaalid, rohelised kui vasakpoolsed – kõikidel on oma kandidaat,” selgitas ta.

Seega käib kuus kandidaati praegu juba ringi, tutvustab oma seisukohti ja otsib gruppidest toetust.

“See on väga huvitav ja tegelikult väga demokraatlik olukord, sest ilmselt esimest korda Euroopa Parlamendi ajaloos tõepoolest keegi ei tea, kes lõpuks valitakse, sest mingeid kindlaid kokkuleppeid praegu üldiselt ei sõlmitagi, sest on neli ringi ja see viimane, otsustav hääletus on alles viimases ringis,” nentis Lauristin.

 

Loe edasi: uudised.err.ee