Esita küsimus elik@nlib.ee

Laanet: Schengeni viisaruumi reeglid ei vaja muutmist

14.09.2015

Endise siseministri ja Reformierakonna riigikogu fraktsiooni liikme Kalle Laaneti arvates peaksid Euroopa Liidu liikmesriigid jõudma ühise tervik lahenduseni välispiiride turvamise osas, sest põgenikevoogu Schengeni viisaruumi ja selle sees ei ole põhjustanud mitte kesised reeglid, vaid liikmesriikide halb reageerimisvõimekus.

Schengeni viisaruumi reeglite kohaselt on liikmesriigil õigus rakendada kompensatsioonimeetmeid ehk taastada mingiks ajaks piiril lauskontroll. Põhjuseks võib selle puhul olla turvarisk riigi julgeolekule või kõrgendatud vajadus kontrollida piiril toimuvat. Antud otsuse saab langetada liikmesriigi valitsus.

Kalle Laanet meenutas Vikerraadio saates “Uudis+”, et Eesti on kompensatsioonimeedet kasutanud kahel korral – USA presidendi Barack Obama visiidi ajal ja NATO välisministrite kohtumise puhul.

“Üldiste reeglite puhul rakendatakse piirikontrolli täpselt nii kaua kui vaja, kuid nii vähe kui võimalik,” selgitas Laanet, kes märkis, et reglemendi järgi võib seda rakendada 30 päeva jooksul ning erakorraliselt on võimalik piirikontrolli aega pikendada.

Saksamaa rakendas riigi lõunapiiril lauskontrolli, et paremini jälgida Saksamaale saabuvat põgenikevoogu. Samas nähakse ühe EL-i tuumikriigi otsuses ohtu Schengeni viisaruumile ehk kardetakse, et antud pretsedent võib hakata piirama vabaliikumist EL-i sees.

 

Loe edasi: uudised.err.ee